Strany konfliktu v Súdánu se dohodly na sedmidenním příměří

Strany ozbrojeného konfliktu v Súdánu – súdánská armáda a síly rychlé reakce (speciální jednotky) – se v sobotu dohodly na sedmidenním humanitárním příměří. Informoval o tom televizní kanál Al-Arabíja.

Saúdskoarabský televizní kanál uvedl, že armáda a speciální síly podepsaly dohodu o příměří v saúdském městě Džidda. V platnost vstoupí 48 hodin po jejím podpisu.

Dohoda zahrnuje zřízení zvláštního výboru pro provádění podmínek příměří, jehož členy budou zástupci zprostředkovatelů – Saúdské Arábie a Spojených států – a také súdánských ozbrojených sil a speciálních jednotek. Stanoví také stažení všech ozbrojených osob ze zdravotnických zařízení v zemi a možnost zahájit opravy bytového a komunálního systému.

Podle televizního kanálu Al-Sharq se v dohodě podepsané v Džiddě hovoří také o stažení stran konfliktu jejich ozbrojených jednotek ze súdánských měst. Strany se rovněž dohodly na otevření humanitárních koridorů, které usnadní dodávky humanitární pomoci obyvatelstvu. Armáda a speciální jednotky se podle Al-Sharq dohodly na zastavení leteckého bombardování, používání bezpilotních letounů a těžkých dělostřeleckých zbraní. Dohoda bude mimo jiné monitorována orbitálními satelity, uvedl deník.

Jedná se o druhou dlouhodobou dohodu o humanitárním příměří mezi armádou a speciálními jednotkami od začátku ozbrojeného konfliktu. První, které mělo být dodržováno po dobu 10 dnů, nevydrželo ani několik hodin.

Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), velitelem sil rychlé reakce, který je v tomto orgánu jeho zástupcem. Hlavní rozpory mezi oběma subjekty se týkají otázek ohledně načasování a způsobu formování jednotných súdánských ozbrojených sil a toho, kdo by měl být šéfem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna došlo ke střetům mezi oběma subjekty v blízkosti vojenské základny ve městě Merowe a také v Chartúmu. Od té doby došlo k několika pokusům o uzavření příměří. Podle súdánského svazu lékařů bylo od začátku bojů zabito nejméně 850 civilistů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy