Home Zahraničí Střelba v americkém gay klubu si vyžádala pět mrtvých a 18 zraněných

Střelba v americkém gay klubu si vyžádala pět mrtvých a 18 zraněných

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Při sobotní střelbě v nočním gay klubu v americkém městě Colorado Springs zahynulo pět lidí. Dalších 18 jich bylo zraněno, někteří z nich kriticky, informovala dnes agentura Reuters. Policie na místě zadržela podezřelého, kterým je 22letý muž. Jestli šlo o trestný čin z nenávisti, policie vyšetřuje. Útok už odsoudil americký prezident Joe Biden, který také vyzval k větší kontrole střelných zbraní.

Útočník střílel v nočním podniku Club Q, ve kterém se podle médií schází členové komunity LGBT+, v sobotu v noci místního času (noc na dnešek SEČ). Policisté obdrželi několik volání o pomoc, po kterých na místo dorazilo 11 sanitek. Další podrobnosti nejsou zatím známé.

Policie uvedla, že muž ozbrojený dlouhou puškou začal pálit ihned, jak do klubu vstoupil. Nakonec se nejméně dvěma »hrdinům« podařilo ho zastavit, sdělila také policie, která na místě zasahovala ve velkém počtu. Střelec utrpěl zranění.

»(Policie) uvnitř nalezla jednoho člověka, o kterém se domníváme, že je podezřelým,« uvedla dříve představitelka coloradské policie Pamela Castrová. Podezřelého později policie identifikovala jako Andersona Lee Aldriche. Na místě činu nalezli zasahující policisté dvě zbraně.

Biden vyzval k zákazu útočných zbraní

»Nemůžeme a nesmíme tolerovat nenávist,« uvedl v prohlášení americký prezident Biden, podle kterého nesmí Američané tolerovat nenávist. »Dnes byla další americká komunita rozvrácena násilím spáchaným střelnými zbraněmi. Další rodiny zůstaly s prázdnou židlí u stolu a dírou v životě, kterou nelze zaplnit. Kdy se rozhodneme, že už toho máme dost?« ptal se prezident a vyzval k zákazu útočných zbraní.

Club Q na facebooku vyjádřil soustrast obětem a jejich rodinám. »Tento nesmyslný útok na naši komunitu nás zdrtil,« píše se v prohlášení.

Výběr útoků na gay kluby ve světě v minulých desetiletích

21. února 1997 – Bombový útok na gay klub v Georgii zranil 11 osob. Pachatelem byl americký pravicový extremista Eric Robert Rudolph, který spáchal pumový útok na letních olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 a který byl později odsouzen na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

30. dubna 1999 – Exploze v baru navštěvovaném homosexuály v londýnské čtvrti Soho si vyžádala tři mrtvé a asi 100 zraněných. Pachatel bombových atentátů, 24letý technik David Copeland, byl odsouzen na doživotí. K činům se přiznal. Uvedl, že chtěl v Británii vyvolat »rasovou válku«. Kromě gay baru útočil i ve čtvrtích Brixton, kde žije převážně obyvatelstvo afrického a latinskoamerického původu, a Brick Lane, kde se soustřeďuje židovská obec.

22. září 2000 – Američan Ronald Gay zahájil palbu v gay klubu ve virginském Roanoke a zabil jednoho člověka a dalších šest lidí zranil. Muž, který byl podle policie frustrovaný ze svého jména, byl odsouzen ke čtyřem doživotním trestům.

1. srpna 2009 – Dva lidé byli zastřeleni a 11 dalších zraněno, když neznámý útočník začal střílet do lidí před gay klubem v centru izraelského Tel Avivu. Mladík a mladá žena byli zabiti na místě, tři lidé byli zraněni těžce.

12. června 2016 – Druhá nejhorší střelba v historii USA si v gay klubu v Orlandu na Floridě vyžádala 50 obětí včetně útočníka. FBI útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, jehož rodiče byli z Afghánistánu. Mateen se při útoku přihlásil k samozvanému Islámskému státu (IS), jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, tvrdil, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

25. června 2022 – Dva lidé zemřeli a 14 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu a jeho okolí. Útok se odehrál u baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT+ (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), a v okolních ulicích. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu.

12. října 2022 – Devatenáctiletý mladík zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let a vážně poranil jednu 28letou ženu před bratislavským barem Tepláreň, který navštěvují lidé z komunity LGBT+. Z místa činu pachatel uprchl. Na sociální sítě následně střelec umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům. Policie jej našla ve čtvrtek mrtvého, podle ní spáchal sebevraždu. Čin vyšetřuje jako teroristický útok.

19. listopadu 2022 – Při střelbě v gay klubu v americkém městě Colorado Springs zahynulo pět lidí. Dalších 18 jich bylo zraněno, informoval dnes server CNN. Policie zadržela jednoho podezřelého, který je zraněný. K motivu se úřady zatím nevyjádřily. Club Q na facebooku vyjádřil soustrast obětem a jejich rodinám. »Tento nesmyslný útok na naši komunitu nás zdrtil,« píše se v prohlášení.

(jb, čtk)

Předchozí článekKdo zapříčinil výbuchy na plynovodu Nord Stream?
Další článekČeši omezují spotřebu energií, někteří zvažují investice do úsporných opatření

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.