Home Zahraničí NHS v Anglii loni opustilo rekordních 170 000 zaměstnanců

NHS v Anglii loni opustilo rekordních 170 000 zaměstnanců

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V loňském roce opustilo v Anglii práci v National Health Service (NHS) téměř 170 000 pracovníků, což je rekordní odliv zaměstnanců, kteří se potýkají s jedním z nejhorších tlaků, jaké kdy byly ve zdravotnictví v zemi zaznamenány, uvádí deník Observer.

Mezi těmi, kteří opustili svá místa v nemocnicích a komunitních zdravotnických službách NHS, bylo více než 41 000 zdravotních sester, což je nejvyšší počet odchodů za posledních deset let. V roce 2022 se počet odcházejících zaměstnanců celkově zvýšil o více než čtvrtinu ve srovnání s rokem 2019.

Údaje ve statistikách pracovníků NHS o těch, kteří opustili aktivní službu od roku 2010, analyzované deníkem Observer ukazují rozsah výzvy, před níž stojí premiér Rishi Sunak. Ten v pátek představil nový plán pro pracovní síly, jehož cílem je vyškolit a udržet více zaměstnanců.

Julian Hartley, výkonný ředitel společnosti NHS Providers, řekl: »Zaměstnanci odvedli během pandemie skvělou práci, ale nedošlo k žádnému oddechu. Údaje o odcházejících lidech jsou znepokojivé a je třeba, aby se situace změnila.«

»Musíme se zaměřit na dobré životní podmínky zaměstnanců a jejich další profesní rozvoj a ukázat, že zaměstnavatelům na jejich týmech v první linii skutečně záleží.«

Hartley uvedl, že vítá plán v oblasti pracovních sil, zejména rozšíření učňovských oborů pro klinické pracovníky a ambici vyškolit více zaměstnanců a snížit závislost na mezinárodním náboru a agenturních pracovnících.

V roce končícím 31. prosince 2022 odešlo ze služeb NHS v nemocnicích, komunitních zdravotnických službách a dalších základních zdravotnických organizacích 169 512 zaměstnanců, zatímco v předchozím roce jich bylo 149 678. Tyto údaje se týkají všech zaměstnanců, včetně lékařů, zdravotních sester, pracovníků záchranné služby, vedoucích pracovníků, pomocných pracovníků a technického personálu.

Odborníci se domnívají, že rok 2022 může být vrcholem odchodů ze služeb NHS kvůli těm, kteří mohli odchod do důchodu odložit kvůli pandemii, ale také došlo k nárůstu počtu zaměstnanců, kteří jako důvod odchodu uvádějí rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Průzkum mezi členy Royal College of General Practitioners v roce 2022 však ukázal, že 39 % pracovníků praktických lékařů v celém Spojeném království vážně uvažuje o tom, že v příštích pěti letech opustí svou profesi. Vedoucí představitelé praktických lékařů tvrdí, že vlády musí udělat více pro uznání zásadní role lékařských praxí pro udržení zaměstnanců.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here