Sucho v oblasti Afrického rohu bude dál pokračovat, předpovídá WMO

Víceleté sucho v oblasti Afrického rohu bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2023, a proto je nutné, aby mezinárodní společenství poskytlo postiženému obyvatelstvu naléhavou pomoc, uvedla na dnešním brífinku v Ženevě Claire Nullisová, mluvčí Světové meteorologické organizace (WMO), která je součástí systému OSN.

»Sezónní předpovědi naznačují, že je velká pravděpodobnost, že nadcházející deště v březnu až květnu budou opět nedostatečné. Pokud se tak stane, bude to již šesté špatné období,« poznamenala. »Nedostatek potravin a vody, podvýživa a propuknutí nemocí vedly ke zvýšené úmrtnosti, zejména u malých dětí,« pokračovala Nullisová. V lednu 2023 se v regionu potýkalo s »vážným nedostatkem potravin« 22,5 až 23,4 milionu lidí, zejména v důsledku sucha v Etiopii, Keni a Somálsku, upozornila.

Úřednice WMO připomněla, že současné sucho začalo v důsledku slabých dešťů mezi říjnem a prosincem 2020 a od té doby se zintenzivnilo. Také všechna následující období v regionu Afrického rohu byla bez dostatečných srážek. Jednou z hnacích sil tohoto jevu je podle Nullisové již tři roky po sobě trvající přírodní jev La Niña. Ten je spojen s rozsáhlým ochlazením povrchových teplot vody ve střední a východní části rovníkového Tichého oceánu. Ať už La Niña v nadcházejících měsících skončí, nebo ne, »bude trvat mnoho let, než se region plně zotaví,« uzavřela mluvčí.

WMO je specializovaná agentura OSN, jejímiž členy je 193 států a území. Slouží jako autoritativní zdroj informací systému OSN o počasí a klimatu, stavu zemské atmosféry a její interakci s pevninou a oceány.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy