Home Zahraničí Súdán viní zvláštní jednotky z útoků na věznice a propuštění vězňů

Súdán viní zvláštní jednotky z útoků na věznice a propuštění vězňů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Súdánské ministerstvo vnitra obvinilo síly rychlého nasazení z útoků na pět věznic a z propuštění vězňů z nich ve dnech 21. až 24. dubna. Uvedla to ve středu televizní stanice Al-Hadas, která citovala ministerstvo.

»Síly rychlé reakce zaútočily na pět věznic a propustily vězně mezi 21. a 24. dubnem,« uvedlo ministerstvo vnitra. Tvrdilo, že zásahové jednotky zaútočily zejména na nejstarší chartúmskou věznici Kobar, kde si odpykává trest svržený súdánský prezident Umar al-Bašír a mnoho funkcionářů jeho režimu. Podle prohlášení ministerstva »síly rychlé reakce zabily a zranily několik členů vězeňské správy a podařilo se jim osvobodit všechny vězně«.

V úterý poradce velení sil rychlé reakce potvrdil televizi Al-Arabíja, že z věznice bylo propuštěno několik členů bývalého prezidentova režimu, z nichž někteří jsou na seznamu mezinárodně hledaných osob. Odpovědnost za jejich propuštění připsal zástupcům velitelů súdánské armády, kteří podporují al-Bašíra. Televize Al-Džazíra s odvoláním na členy al-Bašírovy rodiny uvedla, že sám bývalý prezident »se již nějakou dobu léčí v nemocnici a z vězení neutekl«.

Súdánské ozbrojené síly ve středu potvrdily, že al-Bašír a několik jemu blízkých úředníků bylo před vypuknutím střetů převezeno z vězení do nemocnice.

Situace v Súdánu se vyostřila kvůli neshodám mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), velitelem sil rychlé reakce, který je jeho zástupcem v tomto orgánu. Hlavní rozpory mezi oběma vojáky se týkají načasování a způsobu vytvoření jednotných súdánských ozbrojených sil a toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo.

Dne 15. dubna vypukly střety mezi oběma zmíněnými subjekty poblíž vojenské základny ve městě Merowe a v Chartúmu. Podle ministerstva zdravotnictví země bylo od začátku bojů zabito více než 600 lidí. Světová zdravotnická organizace uvedla, že v konfliktu bylo zabito 459 lidí a více než 4000 jich bylo zraněno.

(jb, TASS)