Home Zahraničí Súdánská armáda odpustí příslušníkům speciálních jednotek, pokud složí zbraně

Súdánská armáda odpustí příslušníkům speciálních jednotek, pokud složí zbraně

FOTO - Twitter

Súdánská armáda odpustí příslušníkům sil rychlé reakce (speciálních sil), pokud složí zbraně. V pátek to prohlásil zvláštní zástupce šéfa Súdánské svrchované rady (řídícího orgánu) Dafaalla al-Hadždž, který vystoupil na summitu Ligy arabských států (LAS) v saúdském městě Džidda.

»Pokud formace speciálních sil přestanou klást odpor a složí zbraně, súdánská armáda jim odpustí,« řekl al-Hajj, kterého citovala televize Al-Arabíja. Poznamenal, že »ozbrojené síly mohly povstalce zlomit již dávno, kdyby speciální jednotky nepoužívaly civilisty jako lidské štíty«. Mluvčí šéfa Suverénní rady dodal, že »není pochyb o tom, že armáda vyjde z boje vítězně«.

Al-Hajj poukázal na to, že podle jeho názoru se speciální jednotky v Súdánu dopouštějí hrubého porušování mezinárodního práva. V této souvislosti vyjádřil znepokojení nad tím, že »mezinárodní společenství před tímto porušováním ze strany sil rychlé reakce zavírá oči«.

Důvody nepřítomnosti šéfa Suverénní rady, velitele ozbrojených sil země Abdela Fattáha al-Burhána na summitu přičítal tomu, že se v současné době nachází mezi svými jednotkami a vede boj proti povstalcům.

Arabští představitelé a jejich zástupci se v pátek sešli v Džiddě na 32. summitu LAS. Je to poprvé po 12 letech, kdy se arabského summitu zúčastnil syrský prezident Bašár Asad poté, co bylo obnoveno členství Sýrie v regionálním společenství. Na programu summitu jsou mimo jiné otázky krize v Jemenu, Libyi, Sýrii a Súdánu a situace kolem palestinsko-izraelského konfliktu. Účastníci budou rovněž jednat o posílení hospodářských vazeb a koordinaci úsilí v boji proti terorismu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here