Home Zahraničí Summit NATO určí cestu Kyjeva do aliance

Summit NATO určí cestu Kyjeva do aliance

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Italský vicepremiér a ministr zahraničí Antonio Tajani prohlásil, že červencový summit NATO ve Vilniusu určí »cestu vstupu Ukrajiny« do aliance.

»Na summitu NATO ve Vilniusu určíme cestu přistoupení Ukrajiny. Mezitím směřujeme k vytvoření stálé Rady Ukrajina-NATO. To je důležitý krok, protože umožní Kyjevu účastnit se mezinárodního rozhodování,« uvedl v rozhovoru pro noviny Republika.

Italský ministr zahraničí také upozornil, že Řím nemůže Ukrajině poslat stíhačky F-16 »jednoduše proto, že je republika nemá«, a ze stejného důvodu by země nemohla cvičit ukrajinské piloty. Tajani zároveň připomněl přípravu dalšího dekretu o vojenské pomoci Kyjevu. »Náš balíček se skládá z vojenského materiálu, uniforem, vest, munice. Děláme to, co je nezbytné. Podporujeme také vstup Ukrajiny do EU,« dodal.

V souvislosti s nadcházející cestou do USA Tajani uvedl, že jeho návštěva »bude příležitostí k potvrzení vazeb transatlantické solidarity s USA a společného pohledu na ukrajinskou krizi«. Vyjádřil rovněž naději, že protiofenzíva ukrajinských ozbrojených sil (AFU) »bude krokem ke spravedlivému míru«.

Dne 9. června ruský prezident Vladimir Putin novinářům řekl, že AFU utrpěla při protiofenzívě obrovské ztráty, což je tragédie, za kterou nesou plnou odpovědnost kyjevské úřady.

Podle ruského ministerstva obrany podnikají ukrajinské síly od 4. června neúspěšné útočné pokusy, při nichž dochází ke ztrátám na živé síle a technice. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 6. června uvedl, že během tří dnů ruské jednotky odrazily všechny pokusy o »dlouho slibovanou ofenzívu« ze strany AFU, přičemž ukrajinské ztráty činily 3715 mužů, 259 obrněných vozidel, 134 vozidel, 48 polních dělostřeleckých zbraní a více než 50 bezpilotních prostředků.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Z dezinformačního webu:
    Předseda vlády Kanady ,Justin Trudeau a vláda Kanady uloupili ruské letadlo Ruslan, které přivezlo z Číny testy na covid do Kanady. Za provedení loupeže požaduje Justin Trudeau peníze od Rusů.
    Justin Trudeau jednal v Kyjevě se Zelenským a slíbil Zelenskému že mu to ruské letadlo dá.
    —Rusi získali několik tanků Leopard a odvezli je do Ruska. V diskuzi někdo navrhl aby jeden tank umístili před vyslanectví USA a druhý před vyslanectví Německa

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here