Home Zahraničí Švédsko by mohlo od roku 2027 čelit nedostatku elektřiny

Švédsko by mohlo od roku 2027 čelit nedostatku elektřiny

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Poptávka průmyslu po elektřině ve Švédsku roste rychleji než rozšiřování výroby energie a království se může od roku 2027 potýkat s nedostatkem elektřiny. Matthias Jonsson, mluvčí provozovatele energetické sítě Svenska kraftnät, to uvedl v nedělním rozhovoru pro televizní kanál S.V.T., když komentoval zprávu Energetického úřadu o budoucích potřebách v této oblasti, kterou připravil společně s Dopravním úřadem, Inspektorátem trhu s elektřinou a Svenska kraftnät.

»Vidíme, že potřeba elektřiny pro průmysl roste mnohem rychleji než rozšiřování výroby nové elektřiny a že od roku 2027 by ve Švédsku mohl nastat nedostatek elektřiny,« řekl Jonsson. »Vidíme riziko, že velké průmyslové investice budou nemožné, pokud nezačneme rychleji rozšiřovat výrobu elektřiny,« dodal.

Zpráva uvádí, že v krátkodobém horizontu je větrná energie na pevnině technicky a ekonomicky reálná. Z dlouhodobého hlediska země potřebuje větrné elektrárny a nové jaderné reaktory. Jak uvádí společnost S.V.T., poptávka po elektřině ve Švédsku by se mohla do roku 2035 zdvojnásobit.

Krátkodobá analýza trhu Svenska kraftnät odhaduje, že výroba elektřiny ve Švédsku se do roku 2027 zvýší přibližně o 17 TWh a spotřeba elektřiny vzroste o 44 TWh. Současný přebytek elektřiny ve výši 33 TWh se sníží na přibližně šest TWh.

Pokud jde o situaci v sousedních zemích Švédska, uvádí se, že ve Finsku se spotřeba elektřiny mírně zvýší a výroba elektřiny se rozšíří, takže se země dostane z deficitu do přebytku. V Dánsku poroste solární a větrná energie zhruba stejným tempem jako poptávka po elektřině. Norsko se dostává z přebytku do deficitu. V celém severském regionu se přebytek sníží z 38 TWh v roce 2023 na 13 TWh v roce 2027, což znamená, že v případě nepříznivých povětrnostních podmínek zde bude situace s elektřinou již za několik let napjatější.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Už si život bez elktriky nedovedu představit…
    ČEZ distribuce stále udržuje VN vedení do obcí staré 70 a více let a nemají chuť nové dávat do země – je to bezpečné a nutné především tam kde je v obci jako jedinný zdroj energie elektřina!

Comments are closed.