Švédsko chápe, že Finsko se může stát členem NATO dříve než království

Švédsko akceptuje, že Finsko může vstoupit do NATO dříve než království. Ministr zahraničí Tobias Billström to uvedl v dnešním rozhovoru pro deník Svenska Dagbladet v návaznosti na vyjádření generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga, že Helsinky by mohly vstoupit do bloku dříve než Stockholm.

»Myslím, že to svým způsobem není problém. Samozřejmě máme ambici spolupracovat na projektu a stát se jeho členy. Vždy se však jedná o vnitrostátní rozhodnutí, které musí přijmout parlament dané země,« řekl.

Ministr zdůraznil, že řešení problému je v současné době v rukou Turecka. »Jsme v situaci, kdy máme samozřejmě ambice, že bychom to měli realizovat společně, ale neměli bychom zapomínat, že je to národní otázka, jak se rozhodnete vstoupit do NATO. V tomto procesu nerozhodujeme a nerozhodujeme ani o ratifikaci Turecka. Je to turecká záležitost,« řekl.

Na dnešním zasedání šéfů obrany Aliance v Bruselu Stoltenberg řekl, že  »je důležité, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO, ne že se tak stane ve stejnou dobu«. »Jsem přesvědčen, že obě země se stanou plnoprávnými členy, a usilovně pracuji na tom, aby k ratifikaci došlo co nejdříve,« uvedl. Začátkem února premiéři Švédska a Finska uvedli, že doufají, že »půjdou touto cestou společně« a vstoupí do NATO ve stejnou dobu.

Předtím ovšem vypukl mezi Tureckem a Švédskem rozkol kvůli pálení koránu před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu. Muslimskou posvátnou knihu 21. ledna před tureckým velvyslanectvím veřejně spálil Rasmus Paludan, vůdce pravicově extremistické strany Hardline. V polovině ledna navíc demonstranti před stockholmskou radnicí při akci pořádané kurdským Demokratickým sociálním centrem na podporu Strany kurdských pracujících (PKK) vyvěsili vzhůru nohama loutku zobrazující Erdogana. Ten uvedl, že po této a dalších protitureckých akcích ve Stockholmu by Švédsko nemělo očekávat, že Ankara podpoří jeho snahu o vstup do NATO.

Finsko a Švédsko požádaly o vstup do Severoatlantické aliance v květnu 2022, ale přístupový proces zablokovalo Turecko požadavkem, aby prohlásily kurdské organizace za teroristické a vydaly osoby obviněné z terorismu nebo účasti na pokusu o převrat v roce 2016. Turecký prezident Tayyip Erdogan, finský prezident Sauli Niinistö, tehdejší švédská premiérka Magdalena Anderssonová a generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg jednali 28. června v Madridu před summitem NATO. Bylo podepsáno memorandum, které oběma zemím umožnilo vstoupit do NATO.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy