Home Zahraničí Švédsko volí nový parlament, čeká se těsný souboj levicového a pravicového bloku

Švédsko volí nový parlament, čeká se těsný souboj levicového a pravicového bloku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Švédové dnes ve volbách rozhodnou o složení nového parlamentu.  Předvolební průzkumy dávaly minimální náskok středolevé koalici stávající premiérky Magdaleny Anderssonové nad blokem pravicových stran.

Právo volit má 7,5 milionu Švédů. Volební místnosti se zavřou ve 20.00, kdy mají být zveřejněny první odhady výsledků. Částečný výsledek by měl být znám po dvou hodinách.

Volební účast bývá ve Švédsku tradičně vysoká, v roce 2018 přesáhla 87 procent.

Předvolební průzkumy dávaly středolevé koalici naději na získání 49 až 51 procent hlasů, zatímco pravici 47 až 49 procent. »Je to velmi vyrovnaný souboj,« řekla Anderssonová, která se v kampani zaměřila na zlepšení sociálních podmínek Švédů, na boj proti kriminalitě a vytváření většího množství energie z obnovitelných zdrojů.

V parlamentu je osm stran, čtyři v každém táboře. Podle Reuters se dá očekávat, že bude muset po volbách vzniknout menšinová vláda, což znamená, že příští předseda vlády bude nucen ke kompromisům s názorově blízkými partnery.

Průzkumy se shodují v tom, že populistická a protiimigrační strana Švédští demokraté, která kandiduje v pravicové alianci, v parlamentu těmito volbami posílí. Mohla by získat 19 až 21 procent hlasů oproti 13 procentům, které měla po volbách v roce 2018.

»Samozřejmě, že mne znepokojuje představa, že bude vláda závislá na Švédských demokratech. Bylo by to jiné Švédsko,« řekla premiérka.

Pro vstup do Riksdagu, který má 349 poslanců, je potřebný zisk aspoň čtyř procent hlasů. Předsedou vlády se ve Švédsku stává představitel nejsilnější strany v kandidující alianci. Podle médií ale tradiční pravicové strany nejsou nakloněny tomu, aby se do čela vlády postavil v případě vítězství pravice šéf Švédských demokratů, jímž je Jimmie Akesson. Strana před volbami zveřejnila 30bodový plán, který by měl změnit Švédsko v zemi s nejpřísnějším postupem vůči běžencům v Evropské unii. Té bude severoevropská země předsedat v první polovině příštího roku.

Podle průzkumů získá zřejmě nejvíce hlasů znovu sociálnědemokratická strana, která z minulých voleb vyšla s 31 procenty hlasů a podobný výsledek jí dávají i letošní sondáže. Až třetí je Umírněná koaliční strana, která kandiduje v pravicovém uskupení. V roce 2018 získala 23 procent hlasů, nyní jí průzkumy dávají něco kolem 18 procent.

(jb, čtk)