Home Prezidentské volby Světová média hodnotí české volby, všímají si těsného rozdílu mezi kandidáty

Světová média hodnotí české volby, všímají si těsného rozdílu mezi kandidáty

KOLÁŽ - iportaL24.cz

AKTUALIZOVÁNO

O výsledcích prvního kola prezidentských voleb v České republice dnes podrobně informovaly všechny hlavní světové agentury. Agentura Reuters si všímá malého rozdílu mezi kandidáty na prvních dvou místech. Petr Pavel si podle ní prvním místem zajistil »solidní základ« pro druhé kolo za dva týdny. Jak rovněž poznamenává, druhé kolo nebude pro bývalého premiéra Babiše jednoduché.

Generála ve výslužbě Petra Pavla agentura Reuters označuje za silně prozápadního. Jak uvádí, Pavel podporuje další vojenskou pomoc Ukrajině i přijetí eura. Babiš, který v ČR vybudoval chemické, zemědělské a mediální impérium, jež je nyní ve svěřenských fondech, by byl »menší změnou, protože sdílí Zemanovy vřelé vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, jenž vede se svými partnery z EU spory ohledně právního státu«. Babiš se rovněž vyslovil proti větší české vojenské pomoci pro Ukrajinu. Současná česká vláda přitom patří mezi nejoddanější stoupence Kyjeva na Západě.

Agentura AP rovněž připomíná, že byl Babiš tento týden zproštěn viny v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod. To přitom zvýšilo šance na Babišovo vítězství v prvním kole, dodává AP. Obžaloba se ale ještě může odvolat. Jak agentura uzavírá, navzdory mnoha skandálům je podpora expremiéra stále silná, zejména mezi staršími voliči.

Těsného výsledky a vyrovnaného boje si všímá ve své zprávě i rakouská agentura APA. Popisuje, jak Babiš nejprve při sčítání výsledků vedl, ale ke konci ho přeskočil Pavel. Agentura rovněž citovala prohlášení bývalého generála na adresu druhého kola voleb: »Beru to jako výzvu a ty já mám rád.«

Agentura DPA v souvislosti s prezidentem poznamenává, že v České republice plní pouze reprezentativní roli, má ale velký vliv na veřejné mínění. A rovněž může vracet zákony do parlamentu, jmenovat soudce a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Jak agentura dodává na adresu bývalého premiéra, Babiš se v kampani prezentoval jako »obhájce těch, kteří trpí kvůli velké inflaci a vysokým cenám energií«. Pavel zase poukazoval na své zkušenosti z minulosti, kdy vedl vojenský výbor NATO.

Referendum o Babišovi

»Velký obrat a mohutný finiš generála Pavla,« napsal slovenský list Pravda k výsledkům prvního kola, ve kterém při dílčím sčítání hlasů dlouho vedl Babiš, nakonec ho ale s těsným náskokem vyhrál Pavel.

Podle listu Hospodárske noviny Pavel zatím nemá vyhráno, byť mu podporu slíbili někteří neúspěšní kandidáti z prvního kola. »Mnoho mohou napovědět televizní debaty. Ty byly klíčovým faktorem triumfu Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem před pěti lety,« uvedl deník.

Otázkou nyní podle něj je, jak využije Babiš své dlouholeté zkušenosti a rétorické schopnosti v přímém duelu s Pavlem, a rovněž to, do jaké míry se proti němu mobilizují příznivci neúspěšných kandidátů. List vedl, že zatím se naplňuje myšlenka, že prezidentské volby jsou referendem o Babišovi.

Zklamání pro Nerudovou

Hospodárske noviny soudí, že nejvíce asi bude zklamána Nerudová, která skončila v prvním kole voleb na třetím místě a která se podle listu stylizovala do slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, ačkoliv ji ve vystupování chyběl přirozený šarm a pokora hlavy slovenského státu.

List Sme napsal, že Česko je v mnoha etických otázkách oproti Slovensku napřed, ale navzdory tomu nemělo na rozdíl od Slovenska v čele vlády ženu a ani nemá zkušenosti s prezidentkou. »Velká část české společnosti toužila po ´české Čaputové´, a proto je nadchla Nerudová, ačkoliv zpočátku o ní mnoho nevěděli,« uvedl list.

Portál Aktuality.sk napsal, že těsný souboj nepředpovídaly ani agentury pro výzkum veřejného mínění a ani mnoha analytiků. Babiš podle něj téměř vyhrál první kolo prezidentských voleb navzdory tomu, že ho během nich bylo nejméně vidět. Babišovu kampaň přirovnal ke kampani Zemana z roku 2018, což podle portálu znamenalo příliš se neukazovat, nechodit do debat a spoléhat na skalní voliče.

Německá média postup Babiše a Pavla nepřekvapil

Saský deník Sächsische Zeitung, který volby v Česku podrobně popisuje, lepší šance na zvolení hlavou státu vidí u Pavla. List se také pozastavil nad slabým výsledkem Nerudové.

Deník v článku nazvaném »Čekání na nového pána Pražského hradu pokračuje« napsal, že první kolo prezidentské volby přineslo těsný výsledek vedoucího dua, ale že šance na vítězství má lepší přece jen Pavel než Babiš. Výsledek Danuše Nerudové považuje saský list za slabší, než se očekávalo. »Volební účast s 68 procenty je na české poměry velmi vysoká,« poznamenal.

Vysoký počet hlasů, které Babiš získal, není podle Sächsische Zeitung žádná náhoda. K zisku 35 procent mu pomohlo několik faktorů včetně jediného vystoupení v předvolební debatě, ve které tvrdě kritizoval vládu premiéra Petra Fialy, jež podpořila jak Nerudovou, tak Pavla.

»Babišovi hrálo do karet i překvapivé zproštění obžaloby pražským soudem v kauze evropských dotací krátce před volbami,« napsal saský deník. Pomohly mu podpora dosluhujícího českého prezidenta Miloše Zemana i návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Pavel podle Sächsische Zeitung hledí ke druhému kolu optimisticky. »Pavlův optimismus není bezdůvodný. Poražená kandidátka Danuše Nerudová oznámila, že bude s Pavlem ještě dnes večer hovořit o společném postupu ve druhém kole,« uvedl deník. »Pokud svým voličům doporučí volit Pavla, může mít bývalý generál dobré šance Babiše ve druhém kole porazit,« dodal.

EU už se těší na výhru Pavla

Podle bruselského webu Politico by byl konečný úspěch Petra Pavla dobrou zprávou pro Evropskou unii, neboť by prý mohl být více mužem kompromisu než Babiš. List Financial Times připomíná obavy, které Babiš vzbuzoval v Bruselu jako premiér například svým obdivem k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Obě média konstatují, že i v souvislosti s podporou, kterou Pavlovi slíbila třetí kandidátka v pořadí Danuše Nerudová a další, je favoritem rozhodujícího souboje. Politico s odvoláním na průměr průzkumů veřejného mínění uvádí, že by mohl dostat téměř 60 procent, zatímco Babišovi přisuzuje okolo 40 procent. »To je dobrá zpráva pro evropské byrokraty, kteří počítají s tím, že Pavlovo vítězství pomůže k hladšímu vyjednávání v rámci EU a předejde tomu, aby se Česká republika dále sama izolovala,« píše bruselský web.

Pavlovo vítězství by přineslo »vřelejší vztahy s EU a stabilnější politické prostředí, neboť by se současná vládní koalice mohla opřít o spojence v úřadě prezidenta«, citoval deník Capucine Mayovou z analytické společnosti Verisk Maplecroft. Analytička dodává, že pokud by vyhrál Babiš, bude mít vláda práci složitější.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here