Home Zahraničí Švýcaři si nákup předražených F-35 ještě důkladně rozmyslí

Švýcaři si nákup předražených F-35 ještě důkladně rozmyslí

F-35a FOTO - pixabay

Švýcarští odpůrci nákupu amerických stíhaček F-35 oznámili, že mají dostatek podpisů pro to, aby vyvolali referendum o této armádní akvizici. Podpisy dnes předali úřadům, které prověří, zda petiční výbor nashromáždil 100 000 platných podpisů nutných pro vypsání všelidového hlasování, napsala agentura AFP.

Švýcarská vláda se loni rozhodla nakoupit 35 kusů amerických bojových letounů za celkovou cenu šesti miliard švýcarských franků (153 miliard korun). Uvedla, že americké stíhačky F-35 mají nejlepší technické parametry pro obranu země. Podle odpůrců jsou ale tyto stroje příliš drahé a poruchové.

Vyšlo také najevo, že výběrová komise výrazně manipulovala s náklady. Například nebyly do ceny zahrnuty náklady na modernizaci a předělání infrastruktury letišť, z nichž by mohly F-35 startovat. Výrazně byly také podhodnoceny náklady na jednu letovou hodinu, která je oproti jiným nabízeným letounům výrazně vyšší. I z toho důvodu rozhodnutí Bernu velmi zklamalo Francii, která věřila, že si sousední země pořídí její stíhačky Rafale, které jsou se švýcarskou infrastrukturou plně kompatibilní.

Levicová koalice Stop F-35 nyní oznámila, že sesbírala 120 000 podpisů pro uspořádání hlasování. Pokud úřady potvrdí dosažení limitu 100 000 podpisů, tak se Švýcaři budou moci vyslovit, zda si přejí, aby jejich země koupila tento model bojového letounu.

Iniciativa předala podpisy s výrazným šestiměsíčním předstihem, protože se obává, že federální vláda bude chtít uzavřít kontrakt na nákup stíhaček už v září, než se stihne uspořádat hlasování. »Federální vláda a parlament nyní musí udělat vše proto, aby umožnily hlasování a nutnou a naléhavou společenskou debatu o největším zbrojním kontraktu ve švýcarských dějinách,« uvedli organizátoři petice.

Iniciativa poukazuje na to, že nabídka amerického výrobce, společnosti Lockheed Martin, vyprší až na konci března. Podle vládních představitelů je ale nutné podepsat kontrakt dříve, protože o letoun projevují zájem i další evropské země, včetně České republiky. Pozdější podepsání smlouvy by vedlo k delšímu čekání na nové stroje.

O přezbrojení letectva Švýcaři již jednou hlasovali v roce 2020, kdy těsnou většinou odsouhlasili vyčlenění šesti miliard franků na nákup nových strojů.

(cik)

Předchozí článekMäki postoupila do finále, Hlaváč na devátém místě
Další článekČeká pacienty další zpoplatňování zdravotnictví?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here