Home Zahraničí Tajfun Noru dorazil na Filipíny, evakuovat se muselo 8000 lidí

Tajfun Noru dorazil na Filipíny, evakuovat se muselo 8000 lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

K pobřeží Filipín dorazil supertajfun Noru, pevniny hlavního ostrova Luzon dosáhl severovýchodně od metropole Manila. Živel provázel silný vítr, jehož rychlost později klesla zhruba na 175 kilometrů na hodinu. Preventivně bylo evakuováno kolem 8400 lidí. Prezident Ferdinand Marcos rozhodl, že v pondělí budou zavřeny vládní úřady i školy, informovala agentura Reuters.

Ostrov Luzon představuje více než dvě třetiny ekonomiky a zhruba polovinu ze 110 milionů obyvatel této asijské země.

Noru je bouří třetí kategorie z pěti. Na Filipínách tajfun vedl k rušení letů, trajektů či autobusových linek. Přívalové deště a silný vítr vyvracel stromy a elektrické vedení. Vítr dosahoval rychlosti až 290 kilometrů za hodinu. Rybáři z pobřežních oblastí dostali zákaz vyrazit na moře.

Ministerstvo energetiky uvedlo do stavu zvýšené pohotovosti všechna energetická zařízení v oblastech zasažených tajfunem. Filipínská burza uvedla, že obchodování bude v pondělí pozastaveno, protože oblast hlavního města a okolních provincií zaplavila voda.

»V blízkosti pobřeží padaly sloupy inženýrských sítí a domy z lehkých materiálů byly poškozeny,« řekl rozhlasové stanici DZRH Nelson Egargue, který v provincii Aurora vede zásahy po katastrofách. Právě v této oblasti tajfun zasáhl pevninu.

»Vítr už se zklidnil, ale je tma, protože nemáme dodávky elektřiny,« řekl starosta pobřežního města General Nakar Eliseo Ruzol. Toto město sousedí s místem, kde tajfun zasáhl pevninu.

Filipíny zasáhne ročně v průměru 20 tropických bouří, které způsobují povodně a sesuvy bahna. Noru je letos jedenáctá. Při tajfunu Rai, který zasáhl Filipíny loni v prosinci, přišlo o život více než 400 lidí a přes 1000 jich bylo zraněno. Dosud největší katastrofu způsobil supertajfun Haiyan, při kterém v listopadu 2013 zahynulo přes 6300 lidí.

Kanada se vzpamatovává z bouře Fiona

Půl milionu domácností na atlantickém pobřeží Kanady se dnes kvůli bouři Fiona, kterou doprovázejí větry o síle hurikánu, ocitlo bez elektrického proudu. S odvoláním na místní energetické společnosti o tom informovala agentura AFP. Před dopady bouře, která vyvrací stromy a sloupy elektrického vedení a už si vyžádala oběti v Karibiku, varovala kanadská meteorologická služba.

V provincii Nové Skotsko, nad níž se dnes bouře prohnala, bylo kolem 10.00 místního času (15.00 SELČ) bez proudu přes 410 000 zákazníků, ohlásila firma Nova Scotia Power. To představuje bezmála 80 procent zákazníků. V oblasti se také vyskytovaly poruchy mobilního telefonního spojení. Policie v celém regionu hlásila četné uzavírky silnic.

Fiona, která téměř před týdnem sužovala Portoriko a další části Karibiku, dosáhla pevniny mezi městy Canso a Guysborough v Novém Skotsku. Podle předpovědi na webu windy.com se ohnisko bouře dnes bude držet kolem středu Zálivu svatého Vavřince a během neděle se přesune k západní části ostrova Newfoundland a zeslábne. Vítr by si měl sílu hurikánu udržet až do sobotního odpoledne místního času, odhaduje americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Dva největší letečtí dopravci v zemi, Air Canada a WestJet Airlines, od pátečního večera pozastavili regionální dopravu.

V Karibiku si Fiona vyžádala osm obětí a během vlny veder se tam bez proudu kvůli hurikánu ocitlo téměř veškeré obyvatelstvo Portorika, tedy 3,3 milionu lidí.

Rozsah škod v Kanadě zatím není jasný. Bouře by však mohla mít horší dopad než hurikán Juan v roce 2003 a hurikán Dorian v roce 2019, uvedl meteorolog Kanadského hurikánového centra Bob Robichaud v pátek.

(jb, čtk)