Home Zahraničí Tchaj-wan prý nedovolí, aby USA vyhodily do povětří jeho továrny na výrobu...

Tchaj-wan prý nedovolí, aby USA vyhodily do povětří jeho továrny na výrobu čipů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Tchajwanský ministr národní obrany Chiu Kuo-cheng prohlásil, že ozbrojené síly nebudou tolerovat zničení žádného tchajwanského zařízení. Reagoval tak na návrh amerického kongresmana Setha Moultona, že by USA měly varovat Čínu, že »vyhodí do povětří« společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), pokud zaútočí na Tchaj-wan, informoval server Taiwan News.

Na konferenci pořádané kalifornským think tankem Milken byl Moulton dotázán, jaký odstrašující účinek by mohla mít americká politika v oblasti čipů na Čínu, na což odpověděl, že »USA by měly dát Číňanům jasně najevo, že pokud napadnete Tchaj-wan, vyhodíme TSMC do povětří«. Poradkyně pro obrannou politiku USA a bývalá vládní úřednice Michele Flournoyová na jeho poznámku rychle reagovala slovy, že pokud by byla TSMC zničena, mělo by to »během prvního roku dopad na světovou ekonomiku ve výši dvou bilionů dolarů a zastavili bychom výrobu na celém světě«.

Chiu se k Moultonovu výroku vyjádřil tak, že každý, kdo chce bombardovat jakékoli zařízení na Tchaj-wanu, bez ohledu na to, zda je určeno k obranným účelům, překročil obranné normy. Ministr obrany doplnil, že ozbrojené síly jsou odpovědné za obranu Tchaj-wanu a jeho obyvatel, materiálu a strategických zdrojů. »Pokud chtějí bombardovat to či ono, ozbrojené síly nebudou takovou situaci tolerovat,« řekl Chiu.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here