Home Zahraničí Tchajwanským průlivem propluly bojové lodě USA a Kanady

Tchajwanským průlivem propluly bojové lodě USA a Kanady

Pohled z vyhlídkového místa 68 námořních mil od nejbližšího bodu pevninské Číny v Pingtanu v jihovýchodní čínské provincii Fujian k ostrovu Tchaj-wan. FOTO - ČTK/AP

Tchajwanským průlivem propluly dvě bojové lodě amerického a kanadského námořnictva. Informovala o tom dnes stanice CNN. Proplutí obou lodí označil Washington za »rutinní«. Čína uvedla, že plavidla monitorovala a varovala.

Americký raketový křižník USS Higgins proplul společně s kanadskou fregatou HMCS Vancouver Tchajwanským průliv v úterý. Podle mluvčího amerického námořnictva Marka Langforda manévr svědčí o závazku Spojených států a spojenců udržet »svobodný indo-pacifický prostor«. Samotný pohyb lodí označilo námořnictvo za rutinní. Lodě propluly koridorem, který se nachází mimo výsostné vody pobřežních států.

Čína uvedla, že lodě monitorovala a varovala. Čínské ozbrojené síly podle Pekingu jsou ve vysokém stupni pohotovosti a jsou pevně odhodlané »odrazit všechny hrozby a provokace«. Mluvčí vlády v Pekingu dnes také prohlásil, že Čína vyvine co největší snahu, aby dosáhla mírového sjednocení s Tchaj-wanem. Peking má stále stejné odhodlání bránit své území, dodal mluvčí

Manévr obou lodí se stal poté, co americký prezident Joe Biden v nedělním rozhovoru se stanicí CBS uvedl, že by američtí vojáci bránili Tchaj-wan v případě »bezprecedentního útoku« ze strany Číny. To podle stanice CNN přililo další olej do ohně v napjatých vztazích mezi Washingtonem a Pekingem.

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky a dodávají mu zbraně. Biden v nejnovějším rozhovoru přitom zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny.

(cik, čtk)

Předchozí článekBabiš: ANO má čtyři kandidáty na prezidenta
Další článekVláda upřednostňuje cizí občany před českými, tvrdí Petr Bílý

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here