Home Zahraničí Texaský soudce zablokoval provádění potratů v naléhavých případech

Texaský soudce zablokoval provádění potratů v naléhavých případech

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Texaský federální soudce zablokoval svým rozhodnutím administrativě prezidenta Joea Bidena možnost vymáhat výkon potratů v naléhavých případech bez ohledu na potratové zákony státu Texas. Služby související s přerušením těhotenství se v Texasu přestaly poskytovat, když americký nejvyšší soud v červnu zrušil ústavní právo na interrupci a texaský prokurátor Ken Paxton otevřel cestu k uplatnění zákona zakazujícího tento zákrok v Texasu.

Soudce James Wesley Hendrix v úterý podle agentury AP vydal rozhodnutí v souladu s Paxtonovým názorem, totiž, že stanovisko ministerstva zdravotnictví o právu provádět potraty v krizových situacích jde nad rámec federálního zákona. Republikány ovládaný Texas je mezi státy, které po červnovém výroku nejvyššího soudu zakazují nebo zásadně omezují potraty.

Administrativa ve snaze zajistit přístup k interrupcím i v těchto státech vydala v červnu doporučení, podle kterého federální právo vyžaduje provádění potratů v krizových situacích bez ohledu na restrikce přijaté v jednotlivých částech USA.

Hendrixe do funkce jmenoval bývalý prezident Donald Trump. Ve svém úterním rozhodnutí soudce napsal, že doporučení Washingtonu jde nad rámec federálního zákona z roku 1986, který nařizuje nemocnicím poskytnout péči v krizových situacích i chudým a nepojištěným občanům.

(čtk)