Cestující na mezinárodním letišti Ben Gurion poblíž Tel Avivu v Izraeli, 8. října 2023. Mezinárodní letecké společnosti zpozdily nebo zrušily lety směřující do Izraele kvůli probíhajícímu izraelsko-palestinskému konfliktu, který vypukl minulý víkend. FOTO - Xinhua/Chen Junqing

Tisíce lidí, kteří opouští Izrael v důsledku bojů mezi izraelskou armádou a Hamasem, přijíždějí na Kypr, uvedla v pondělí mluvčí kyperských letišť.

Několik mezinárodních leteckých společností oznámilo pozastavení letů do Tel Avivu a z něj po sobotním překvapivém útoku ozbrojenců Hamásu.

»Na letišti v Larnace proběhlo několik nouzových letů z Izraele a do Izraele. Dnes (pondělí) očekáváme 20 odletů a 20 příletů mezi ní a Izraelem, z nichž 11 bylo naplánováno v posledních 24 hodinách,« uvedla Maria Kouroupiová, ředitelka pro rozvoj letectví a komunikaci společnosti Hermes Airports.

Plameňáci v solném jezeře v Larnace na Kypru, 6. ledna 2023. FOTO – Xinhua/George Christophorou

Kouroupiová řekla státní tiskové agentuře Cyprus News Agency, že lety z Izraele jsou plné lidí prchajících ze země, ať už cizinců, nebo Izraelců, kteří hledají útočiště na Kypru. Odlétajícími jsou podle jejích převážně Izraelci.

Kouroupiová uvedla, že letiště v Larnace, které je od Tel Avivu vzdáleno pouhých 40 minut letu, je připraveno fungovat jako tranzitní stanice pro případ, že by bylo nutné evakuovat cizince z Izraele.

Kyperský prezident Nikos Christodoulides v neděli večer uvedl, že bezpečnostní orgány zpřísnily kontroly v několika částech Kypru, aby se vypořádaly s možnými útoky proti izraelským objektům nebo jednotlivým Izraelcům žijícím na Kypru.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here