Home Kalendárium Titanic: symbol umu a pokroku, který skončil na dně Atlantiku

Titanic: symbol umu a pokroku, který skončil na dně Atlantiku

Necelé tři hodiny stačily v noci ze 14. na 15. dubna 1912 k tomu, aby definitivně skončil sen o dokonalosti chlouby britského loďstva – »nepotopitelného« Titaniku. Zatímco na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplouval jako symbol lidského umu a pokroku, po srážce s ledovcem jižně od kanadského New Foundlandu se o čtyři dny později změnil v obrovské pohřebiště. Ve vlnách Atlantského oceánu zmizelo spolu s ním více než 1500 lidí.

Bezmála 270 metrů dlouhý Titanic přitom měl být spolu se sesterskými loděmi Britannic a Olympic odpovědí rejdařské společnosti White Star Lines na elegantní a rychlé transatlantické parníky konkurence. Celkem 2200 osob na palubě se sice nemůže ani zdaleka rovnat kapacitě dnešních superlodí, na svoji dobu však byl impozantní. To, že svým způsobem předběhl čas, dokládá i jeho smutný konec po nárazu do ledovce…

Hlavní konstruktér Titaniku Thomas Andrews již od mládí projevoval nadšení pro stavbu lodí. Severoirský rodák nabídl těsně přes smrtí, kdy šla jeho »nepotopitelná loď« nezadržitelně ke dnu, svoji záchrannou vestu stevardovi, jenž byl posledním, kdo Andrewse spatřil živého. Konstuktérovo tělo nebylo nikdy nalezeno – zmizelo na dně Atlantského oceánu.

Titanic proslavil i jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob. Snímek Jamese Camerona z roku 1997 zrodil dvě hollywoodské superhvězdy – Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria. A především lámal rekordy. Získal řadu ocenění, včetně dosud nevídaných jedenácti Oscarů, které zahrnuly i Cenu Akademie za nejlepší film roku. Zároveň se zařadil mezi nejnákladnější filmy v historii světové kinematografie a s celkovými celosvětovými tržbami ve výši 2,2 miliardy dolarů drží pozici třetího kasovně nejúspěšnějšího filmu všech dob.

Bývá také označován za nejromantičtější film všech dob – láska na pozadí tragédie donutí k slzám nejen něžné pohlaví. A například scéna, kdy Winsletová s rozpaženýma rukama stojí na přídi lodi a za ní stojí její vyvolený, držící ji za pas, bývá označována za jednu z nejprofláklejších v dějinách kinematografie. Stejně jako »erotický« prvek v podpalubí. Romantiku podtrhla i stylová hudba, která přinesla světový megahit My Heart Will Go On v podání Celine Dion.

(mac)

FOTO – ceskatelevize.cz, wikimedia.org/Francis Godolphin Osbourne Stuart

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.