Home Zahraničí TotalEnergies říká, že EU podporuje dovoz LNG z Ruska

TotalEnergies říká, že EU podporuje dovoz LNG z Ruska

FOTO - Wikimedia Commons/Zlatkaxpatka

Úřady zemí EU souhlasí s pokračováním dovozu LNG z Ruska navzdory tlaku USA. Uvedl to šéf TotalEnergies Patrick Pouyanne v sobotním rozhovoru pro deník Le Journal du dimanche.

»Máme dvacetiletou smlouvu s Ruskem. Pokud tento plyn neodebereme, stále za něj musíme platit. V den, kdy se Evropané rozhodnou uvalit sankce na ruský plyn, můžeme uplatnit klauzuli o vyšší moci a zastavit výrobu ´přes noc´,« odpověděl na otázku novináře o důvodech pokračování podnikání v Rusku. »V tuto chvíli nám Evropská unie říká, abychom pokračovali i přes americký tlak.«

Evropská unie podle něj loni dovezla z Ruska 15 milionů tun zkapalněného plynu, což je asi šestina celkových potřeb společenství ve výši 100 milionů tun. Pouyanne dodal, že »by bylo extrémně obtížné vysvětlit« francouzským nebo německým spotřebitelům, proč by příští zimu neměli dostatek plynu, pokud by společnost svévolně přerušila dodávky. Než odmítne dovoz z Ruské federace, bude podle něj muset najít náhradu, »pravděpodobně ze Spojených států«.

Posteskl si, že se nyní svět rozdělil na země Západu a »země globálního Jihu v čele s Čínou«. Hlavním poučením z roku 2022 bylo, že »geopolitika je silnější než obchod,« řekl Pouyanne. 

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here