Trump byl vyloučen z republikánských primárek v Maine

Bývalý americký prezident Donald Trump se nebude moci zúčastnit republikánských primárek ve státě Maine. Uvádí se to v prohlášení státní tajemnice státu Maine Shanny Bellowsové, které bylo zveřejněno ve čtvrtek.

»Trump je suspendován, protože se účastnil vzpoury. Dospět k tomuto rozhodnutí nebylo snadné. Uznávám však také, že žádný z uchazečů o prezidentský úřad se dosud povstání nezúčastnil,« uvedl v prohlášení.

»Události z 6. ledna 2021 byly bezprecedentní a tragické. Byl to útok nejen na Kapitol a vládní představitele, ale také na právní stát. Předložené důkazy ukazují, že k němu došlo na pokyn, s vědomím a podporou bývalého prezidenta. Ústava Spojených států netoleruje útoky na základy naší vlády a článek 336 mi ukládá, abych podnikla odvetné kroky,« řekla Bellowsová.

Rozhodnutí je vysvětleno článkem 3 14. dodatku ústavy, který stanoví, že nikdo nesmí zastávat žádnou funkci ve službách Spojených států nebo určitého státu, pokud se po složení přísahy »poté účastnil vzpoury nebo povstání proti Spojeným státům nebo poskytoval pomoc či podporu jejich nepřátelům«. Tato změna základního zákona byla provedena po občanské válce v letech 1861-1865 s cílem omezit práva politiků, kteří se účastnili ozbrojeného střetnutí na straně otrokářských států Jihu. Podobné rozhodnutí vydal již dříve Nejvyšší soud v Coloradu.

Dne 6. ledna 2021 vtrhli do amerického Kongresu příznivci Trumpa, tehdejšího amerického prezidenta, aby zabránili schválení výsledků prezidentských voleb z listopadu 2020. V nich zvítězil demokrat Joe Biden. Během nepokojů uvnitř budovy policie zastřelila jednoho demonstranta.

Příští prezidentské volby v USA se budou konat v listopadu 2024. Dne 25. dubna Joe Biden prohlásil, že bude usilovat o znovuzvolení do nejvyššího úřadu země. Trump uvedl, že do volebního klání vstoupí v listopadu 2022.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pokud v USA nerozhoduje o tom kdo bude prezidentem USA LID USA ale jen jedna žena, paní Maine Shanny Bellowsové , která podle toho článku zjevně lže a pět nebo šest osob, které se označují jako soudci , je to potvrzení toho co říkal Trump že v údajné volby jsou podvod – t.zv. prezident USA nezastupuje většinu občanů USA ale jen pět nebo šest osob- t.zv. soudců a jedna žena – Maine Shanny Bellowsové.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy