Na fotografii z 25. září 2023 je žena nakupující na místním trhu v Ankaře. FOTO - Xinhua/Mustafa Kaya

Podle oficiálních údajů zveřejněných v úterý se meziroční inflace v Turecku v září vyšplhala na více než 60 procent. Rostoucí životní náklady přiměly další domácnosti s nedostatkem peněz k pendlování mezi obchody se zlevněnými produkty.

Podle tureckého statistického úřadu se inflace v září meziročně zvýšila na 61,53 %, přičemž meziměsíčně vzrostla o 4,75 %.

Po propadu za osm měsíců na 38,2 % v červnu, což byla nejnižší úroveň za poslední rok a půl, se meziroční inflace v červenci opět zvýšila a dosáhla 47,8 % a v srpnu 59 % v důsledku pokračujícího oslabování liry v zemi závislé na dovozu.

Na snímku z 21. září 2023 je vidět lidi vyměňující si peníze ve směnárně v Ankaře. FOTO – Xinhua/Mustafa Kaya

»Jsem zrovna bez práce a bydlím u rodičů, jinak by pro mě bylo nemožné zvládnout inflační zátěž,« řekl agentuře Xinhua propuštěný strojní inženýr Tahsin Deniz Arpaci v hlavním městě Ankaře.

Přestože obchodníci inzerují slevy na potraviny a další zboží, mnoho položek stále stojí více než loni a najít skutečně výhodnou nabídku se může ukázat jako problém.

»Musíme pendlovat mezi několika obchody, abychom našli levnější zboží, ale pak riskujeme, že zaplatíme více za dopravu (mezi obchody),« stěžuje si Arpaci.

Na fotografii z 8. září 2023 je muž nakupující na místním trhu v Ankaře. FOTO – Xinhua/Mustafa Kaya

Turecko zaznamenává od konce roku 2019 nepřetržitě dvoucifernou inflaci, která navzdory navyšování mezd a důchodů domácnostem v celé zemi zvyšuje životní náklady.

Podle zemědělského experta Aliho Ekbera Yildirima budou ceny potravin v zimě nadále růst, což rodinám způsobí další potíže.

»Výrobní inflace se v nadcházejících měsících ještě zvýší, protože ceny energií, nafty a hnojiv se od začátku roku více než zdvojnásobily,« uvedl na svém videoblogu.

Na snímku z 8. září 2023 jsou lidé vybírající peníze z bankomatů v Ankaře. FOTO – Xinhua/Mustafa Kaya

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po svém znovuzvolení v květnu slíbil zlepšení ekonomiky a odklon od své dřívější extrémně uvolněné měnové politiky.

Nový ekonomický tým, který jmenoval, zvýšil od června agresivně úrokové sazby z 8,5 % na 30 %, aby přetrvávající inflaci zkrotil.

Přesto se inflace v posledních třech měsících v důsledku vládního zvýšení daní, výrazného zvýšení mezd a rostoucích směnných kurzů opět zvýšila.

Turecká vláda pro letošní rok zvedla svou prognózu meziroční inflace na 65 % a očekává, že do klesajícího trendu se dostane až od první poloviny roku 2024.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here