Home Zahraničí Turecký energetický uzel může poskytnout přibližně 40 miliard metrů krychlových plynu

Turecký energetický uzel může poskytnout přibližně 40 miliard metrů krychlových plynu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Realizace plánu na vytvoření mezinárodního plynárenského uzlu v Turecku poskytne zemi možnost vyvážet ročně přibližně 40 miliard metrů krychlových plynu, uvedl turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Donmez ve vysílání televizní stanice TRT a dodal, že uzel může zahájit provoz do jednoho roku.

»Nevzdali jsme se našich plánů a uzel může začít fungovat do jednoho roku. Nyní máme vlastní plyn z ložisek v Černém moři. Ročně spotřebujeme asi 55-60 miliard metrů krychlových plynu, můžeme mít 100 miliard metrů krychlových, a pokud vše správně naplánujeme, budeme mít 40 miliard metrů krychlových plynu na vývoz,« řekl turecký ministr.

Dodal, že Turecko by nemělo být považováno za tranzitní zemi plynu. »Bude to země, v níž bude umístěn uzel mezinárodního obchodu s plynem, a jeho vybudování je plánováno do jednoho roku,« řekl Donmez.

Provoz uzlu bude upraven místními zákony a potřebné legislativní změny budou pravděpodobně zavedeny po prezidentských a parlamentních volbách, které jsou naplánovány na 14. května. Změny již schválila parlamentní komise.

V říjnovém projevu na fóru Ruský energetický týden ruský prezident Vladimir Putin navrhl vytvořit v Turecku největší plynový uzel v Evropě a přesměrovat do něj objem plynu, jehož tranzit již není možný přes Nord Stream. Podle něj to může znamenat vybudování dalšího plynovodního systému a vytvoření uzlu v Turecku, přes který bude plyn dodáván do třetích zemí, především evropských, pokud o to budou mít zájem. Ankara tuto iniciativu přivítala a uvedla, že v Istanbulu má významnou část infrastruktury pro vytvoření uzlu a centra pro obchod s plynem.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here