Home Zahraničí Turecko může schválit vstup Finska do NATO do poloviny dubna

Turecko může schválit vstup Finska do NATO do poloviny dubna

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Turecký parlament pravděpodobně ratifikuje žádost Finska o vstup do NATO předtím, než se zákonodárný sbor v polovině dubna uzavře kvůli volbám, informovala ve středu agentura Reuters s odvoláním na dva turecké představitele.

Podle nich se plánuje projednání finské žádosti o členství v NATO nezávisle na žádosti Švédska.

Administrativa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve středečním prohlášení uvedla, že jeho finský protějšek 16. a 17. března Sauli Niinisto přijede do Turecka na pracovní návštěvu. Očekává se, že oba představitelé budou jednat o vstupu Finska do NATO.

V květnu 2022 podaly Finsko a Švédsko žádost o členství v NATO, nicméně jejich žádost o vstup byla okamžitě zablokována Ankarou, která požadovala, aby severské země oficiálně prohlásily kurdské organizace za teroristické subjekty a vydaly Turecku osoby, které jsou obviněny z teroristické činnosti nebo napomáhání pokusu o státní převrat v roce 2016.

Turecko se domnívá, že Finsko obecně dodržuje své závazky vyplývající z memoranda o členství v Severoatlantické smlouvě, zatímco Švédsko podle Ankary ještě není připraveno vstoupit do NATO, neboť své závazky vyplývající z memoranda dosud nesplnilo.

(jb, TASS)