Home Zahraničí Turecko: Šéf rozvědky jako viceprezident, mluvčí jako ministr

Turecko: Šéf rozvědky jako viceprezident, mluvčí jako ministr

FOTO - pixabay

Šéf turecké Národní zpravodajské organizace Hakan Fidan možná převezme funkci viceprezidenta země, informoval list Hürriyet s odvoláním na vládní zdroje.

Podle listu turecký prezident Tayyip Erdogan, který byl 28. května znovu zvolen na nové funkční období, oznámí po složení přísahy 3. června novou vládu. Kabinet bude téměř kompletně obnoven, přičemž šéfové ministerstev zahraničí a obrany Mevlut Cavusoglu a Hulusi Akar si pravděpodobně své posty ponechají. Fidan, který stojí v čele turecké zpravodajské služby, by mohl získat ministerský post nebo se stát viceprezidentem odpovědným za bezpečnostní otázky. O této otázce se podle listu Hürriyet v Ankaře diskutuje již delší dobu.

Deník rovněž tvrdí, že by do vlády mohl nastoupit prezidentův mluvčí Ibrahim Kalın, aniž by upřesnil, o jaký post by se mohlo jednat. Již dříve místní média informovala, že by mohl vést ministerstvo zahraničí.

Hürriyet rovněž informuje o chystaném jmenování Mehmeta Şimşeka, bývalého vicepremiéra a šéfa tureckého ministerstva financí, do vlády. Erdogan se s ním setkal o den dříve, ale na konci schůzky nebylo vydáno žádné prohlášení.

Téměř všichni ministři současné turecké vlády, která se naposledy sejde pod Erdoganovým vedením 31. května, byli zvoleni jako poslanci ve volbách konaných 14. května.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here