Home Zahraničí Ugandský prezident podepsal zákon proti LGBTQ s trestem smrti za akty stejného...

Ugandský prezident podepsal zákon proti LGBTQ s trestem smrti za akty stejného pohlaví

FOTO - pixabay

Ugandský prezident Yoweri Kaguta Museveni schválil novou verzi anti-LGBTQ zákona předloženou parlamentu, přičemž poslanci zohlednili připomínky hlavy státu k jeho původní verzi. V pondělí to uvedla předsedkyně ugandského jednokomorového parlamentu Anita Annette Amongová.

»Prezident republiky splnil své ústavní právo, souhlasil se zákonem proti homosexualitě,« uvedla na Twitteru. »Nyní vyzývám všechny, kteří mají povinnost tento zákon prosazovat, aby zajistili jeho důsledné uplatňování.«

Zákon namířený proti LGBTQ byl původně schválen ugandským parlamentem 21. března. Poté, co se dostal k prezidentovi, ten v něm provedl řadu změn a vrátil jej poslancům. Podle Asumana Basalirwy, iniciátora zákona, nebyly změny provedené hlavou státu principiální.

Parlament 2. května schválil novou verzi zákona, která stanoví přísné tresty. Zachovává trest smrti za přitěžující sexuální činy osob stejného pohlaví. Za propagaci homosexuality byl stanoven dvacetiletý trest odnětí svobody. Zákon byl upraven tak, aby odrážel přání prezidenta a aby se snížila povinnost občanů hlásit jakýkoli homosexuální vztah. Nový zákon tuto povinnost zachoval pouze v případech, kdy jsou do těchto vztahů zapojeny děti.

Homosexualita byla v Ugandě dříve zakázána. Podle zákona z roku 2014 se trestala doživotním vězením. Toto ustanovení bylo později zrušeno.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here