Home Zahraničí Ukrajina čelí vážnému nedostatku protivzdušné obrany a munice

Ukrajina čelí vážnému nedostatku protivzdušné obrany a munice

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Ozbrojené síly Ukrajiny se potýkají s kritickým nedostatkem vybavení protivzdušné obrany a také munice. Uvádí se to v článku zveřejněném v neděli na titulní straně deníku Washington Post, který zkoumal tajné dokumenty Pentagonu a amerických zpravodajských služeb, jež se objevily na internetu.

Uvádí se v nich, že »schopnost Ukrajiny zajistit protivzdušnou obranu středního dosahu k ochraně frontové linie bude do 23. května trvale omezena«. Stávající prostředky protivzdušné obrany budou schopny »odolat pouze 2-3 dalším vlnám úderů« ruských raket a dronů. Dokumenty poznamenávají, že počet systémů protivzdušné obrany nasazených Západem je omezený a často »nejsou schopny zvládnout velké množství ruských dělostřeleckých útoků«. V dokumentech, které byly připraveny ještě v zimě, americká rozvědka předpovídá, že kvůli vyčerpaným zásobám munice budou raketové systémy země-vzduch Buk »vyřazeny z provozu« do 13. dubna, systémy Osa do května a systémy americké výroby NASAMS do 15. dubna. Americká strana poukazuje na nutnost používat prostředky protivzdušné obrany AFU pouze proti letadlům a vrtulníkům a nezahajovat palbu proti malým vozidlům, jako jsou bezpilotní letouny.

Dokumenty rovněž poukazují na akutní nedostatek munice v AFU. Jak je uvedeno v článku, »bez neustálého doplňování jejich zásoby dojdou během několika dní«.

Jurij Ignat, mluvčí velení vzdušných sil AFU, řekl listu Washington Post, že informace o vybavení protivzdušné obrany z utajovaných dokumentů jsou již zastaralé. Zároveň připustil hrozbu nedostatku munice, která se vyrábí v Rusku, což vážně ztěžuje její dodávky.

Již dříve americká média informovala, že Pentagon a ministerstvo spravedlnosti zahájily vyšetřování úniku tajných dokumentů týkajících se plánů USA a NATO na přípravu ukrajinských ozbrojených sil k protiútoku. Na Twitteru a Telegramu byly mj. zveřejněny četné materiály odhalující údaje o harmonogramu dodávek zbraní a počtech vojáků. V pátek deník New York Times informoval, že se na internetu objevila nová várka amerických tajných dokumentů o Ukrajině. Podle ní byly nalezeny také materiály týkající se Blízkého východu a Číny.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.