Home Zahraničí Ukrajina chce od dubna zdvojnásobit sazby za čerpání ropy přes své území

Ukrajina chce od dubna zdvojnásobit sazby za čerpání ropy přes své území

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina chce od 1. dubna zdvojnásobit tarify za přepravu ropy hlavním ropovodem Družba do východní Evropy přes své území. S odvoláním na své zdroje o tom informovala tisková agentura Argus a list Kommersant.

Ukrajinský provozovatel ropovodu Ukrtransnafta chce od 1. dubna zdvojnásobit tarif z 13,6 eura za tunu na 27,2 eura, uvádí Argus. Nicméně i v tomto případě budou ruští dodavatelé pravděpodobně pokračovat v dodávkách přes Družbu kvůli smluvním závazkům s odběrateli v Maďarsku, na Slovensku a v České republice, napsala agentura.

Podle listu Kommersant Ukrajina vysvětluje možné zvýšení tarifu náklady na obnovu zničené infrastruktury pro přepravu ropy. Zároveň se ukrajinská strana bude muset na zvýšení tranzitní sazby dohodnout s Maďarskem a Slovenskem, uvedly zdroje listu.

Ukrajina již dvakrát během roku zvýšila tarif za přepravu ropy ropovodem Družba. K prvnímu zvýšení došlo 1. dubna 2022. Tehdy Ukrajina zvýšila tarif o třetinu, na 11,5 eura za tunu. Od 1. ledna 2023 pak došlo ke zvýšení tarifu za přepravu ukrajinským úsekem ropovodu ve směru na Slovensko a Maďarsko o dalších 2,1 eura na 13,6 eura za tunu. Jako důvod těchto opatření bylo uvedeno zvýšení nákladů v důsledku poškození energetické infrastruktury.

Ropovod Družba dodává ropu do běloruských rafinerií a tranzituje ji do Evropy. Ropovod vychází ze Samarské oblasti, prochází Brjanskem a poté se větví na dvě části: severní a jižní, které procházejí Běloruskem, Ukrajinou, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Německem a Maďarskem.

(jb, TASS)