Home Zahraničí Ukrajina připravuje žaloby kvůli blokování hranic s Polskem

Ukrajina připravuje žaloby kvůli blokování hranic s Polskem

FOTO - síť X

Ukrajina připravuje žaloby na náhradu škod způsobených zablokováním silničních kontrolních stanovišť na hranicích s Polskem v důsledku stávky polských dopravců. Informoval o tom viceprezident Sdružení mezinárodních silničních dopravců Ukrajiny Volodymyr Balin.

»Situace je skutečně kritická a dnes říkáme, že máme v Polsku právní podporu. Právníci dostali dva úkoly. Prvním je co nejrychlejší vyřešení situace. Druhým je zjistit, kdo je viníkem a kdo tuto škodu zaplatí,« cituje Balina agentura Ukrinform.

»Dopravci již připravují žaloby. A v Polsku jsou připraveni polští právníci, kteří tyto žaloby na stávkující podají. Zítra večer už budeme mít informace o zablokování hranic: kdo dal povolení, kdo požádal, z jakých důvodů. To vše bude základem žalob,« řekl.

Od 6. listopadu polští dopravci zablokovali tři hlavní kontrolní stanoviště na hranicích s Ukrajinou. Požadují zrušení výhod, které EU poskytla jejich kolegům z Ukrajiny, obnovení předchozího postupu povinného licencování ukrajinské komerční nákladní dopravy a zrušení povolení vydaných ukrajinským dopravním společnostem po 24. únoru 2022. Na hranicích se vytvořily mnohakilometrové fronty dodávek. Kvůli zablokování hranic se sazby za dodání nákladu z Polska na Ukrajinu více než ztrojnásobily.

Jednání o odblokování hranic zatím nepřinesla žádný výsledek. Polští dopravci tvrdí, že od 20. listopadu budou blokovat další hraniční přechod.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here