Home Zahraničí Ukrajinci v branném věku mají zákaz opustit bydliště

Ukrajinci v branném věku mají zákaz opustit bydliště

Ukrajinští vojáci na frontové linii u Donětsku FOTO - ČTK/AP/Bernat Armangue

Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil generální štáb ukrajinské armády. Na základě zákona o povinné vojenské službě z roku 1992 potřebují muži ve věku od 18 do 60 let v době války k opuštění místa svého trvalého bydliště povolení od příslušného okresního vojenského úřadu.

Během krátké doby komentovaly příspěvek generálního štábu stovky rozhořčených Ukrajinců, přičemž někteří nařkli ministerstvo z »idiocie«, uvedla agentura DPA. Nařízení podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávají najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu, který by toto opatření mohlo způsobit.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence »mobilizačních zdrojů« pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

Zákaz vycestovat z Ukrajiny platí pro muže v branném věku už od zahájení ruské operace 24. února. Pohraniční stráž přesto pravidelně zadržuje Ukrajince, kteří se snaží nelegálně překročit hranice směrem do Moldavska nebo sousedních zemí Evropské unie, případně za to platí nemalé částky.

V květnu prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil o tom, že zemi brání přibližně 700 000 Ukrajinců v armádě, národní gardě, pohraniční stráži a policii.

(čtk)

Předchozí článekStávka v Norsku znamená další omezení dodávek ropy a plynu
Další článekDočkají se děti konečně svého ombudsmana?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here