Home Zahraničí Ukrajinská policie zabavuje obyvatelstvu miliony nábojů a tisíce granátů

Ukrajinská policie zabavuje obyvatelstvu miliony nábojů a tisíce granátů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinské pořádkové síly začaly v poslední době zabavovat obyvatelstvu mnohem více zbraní než dříve. Informoval o tom šéf Národní policie Ukrajiny Ivan Vygovskij.

»Nyní jsme začali zabavovat zbraně mnohem více. Jedná se o tuny výbušnin, miliony nábojů, tisíce granátů, pistolí. Pokud jde o zbraně, které byly distribuovány na začátku války, ty nyní občanům neodebíráme. Protože je válka, lidé se se zbraněmi cítí bezpečněji. Existuje návrh zákona o registraci těchto zbraní a jejich zohlednění. Aby občan mohl přijít a zaregistrovat je. A po skončení války do 90 dnů ji bude nutné odevzdat. Pokud nebude odevzdána, pak už hrozí trestní odpovědnost,« řekl v rozhovoru pro agenturu RBC-Ukrajina.

29. prosince 2023 šéf ukrajinského ministerstva vnitra Ihor Klymenko přiznal, že ani přibližně neví, kolik nezapočítaných zbraní mají obyvatelé země v rukou. Podle ministra budou muset po skončení válečného stavu na Ukrajině obyvatelé tyto zbraně odevzdat a ti, kteří mají právo je nosit, je budou muset legalizovat. Proces registrace může trvat několik let. Návrh zákona o zbraních v rukou civilistů se nyní připravuje, informoval Klymenko. Podle jeho údajů může takový zákon projít prvním čtením v parlamentu na začátku roku 2024.

Ukrajinské úřady v únoru 2022 zahájily distribuci zbraní. Dne 4. března 2022 podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj zákon, který umožňuje ukrajinským a zahraničním civilistům používat střelné zbraně během »národního odporu«. Ministerstvo vnitra 15. března téhož roku oznámilo, že obyvatelstvu byly vydány »desítky tisíc automatických pušek«. Ve stejné době ukrajinská média psala, že ve městech země operují bandy ozbrojených lupičů. Úřady v některých regionech počátkem roku 2023 vyzvaly obyvatele k odevzdání zbraní, což se však ve stanovené lhůtě nestalo. Zároveň koncem března Klymenko prohlásil, že až do konce bojů nebudou obyvatelstvu žádné zbraně zabavovány.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here