Home Zahraničí Ukrajinský premiér doufá, že země se do dvou let připojí k EU

Ukrajinský premiér doufá, že země se do dvou let připojí k EU

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina doufá, že do dvou let vstoupí do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denis Šmygal v pondělí řekl listu Politico. »Máme velmi ambiciózní plán vstoupit do Evropské unie během příštích dvou let. A tak doufáme, že již letos, v roce 2023, budeme moci vést předběžná jednání,« řekl.

Podle týdeníku bude právě téma členství Ukrajiny v EU jedním z hlavních témat summitu EU-Ukrajina 3. února. Ukrajinský premiér vyjádřil naději, že během summitu Kyjev dosáhne »podstatného pokroku« v dohodě o bezvízovém styku pro průmyslové zboží, o ročním pozastavení cel a o začlenění Ukrajiny do zóny mobilního roamingu EU. Deník poznamenal, že plán Kyjeva na přistoupení představuje problém, protože »nikdo v EU ho nepovažuje za realistický«.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v roce 2022 řekl, že může trvat »desetiletí«, než se Ukrajina připojí k EU, připomněl list. Vedoucí představitelé EU, kteří podpořili udělení kandidátského statusu Ukrajině, v soukromí přiznávají, že vyhlídky na skutečné přistoupení země k přidružení jsou vzdálené a že to může trvat několik let. Deník poznamenává, že pobaltské státy a Polsko silně podporují snahy Kyjeva, ale ostatní státy, »stará garda«, se takového scénáře obávají. Domnívají se, že Ukrajina jako velká zemědělská země by mohla oslabit jejich síly a výhody. V Evropské unii se navíc domnívají, že Ukrajina a Polsko mohou stát společně proti Německu jako politická síla v EU. Úředníci EU se rovněž obávají, že Ukrajina bude pro rozpočet EU velkou zátěží.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal 28. února 2022 přihlášku země do EU. Hlavy států a vlád EU na summitu v Bruselu 23. června schválily udělení statusu kandidátských zemí pro členství Ukrajině a Moldavsku. Kyjev a Kišiněv musí splnit řadu podmínek, včetně provedení reforem, aby mohla být zahájena jednání o členství. Získání statusu kandidátské země je pouze začátkem poměrně dlouhé cesty ke členství v EU.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. Jediný legitimní ukrajinský premiér je Mikola Azarov.

    Ten jmenovaný v článku, to je jenom nějaký pučista dosazený ze zahraničí.

Comments are closed.