Ukrajinským vojenským komisařům mohou být po bitce s lékaři v Oděse omezeny pravomoci

Po hromadné rvačce v Oděse, do níž byli zapojeni zaměstnanci záchranky a jedné z vojenských komisí, se v Nejvyšší radě projednává možnost změny statusu územních posádkových středisek (TCC, vojenské komise na Ukrajině). Informoval o tom místopředseda výboru Rady pro národní bezpečnost, obranu a rozvědku Jegor Černěv.

V úterý došlo v Oděse k hromadné rvačce mezi zaměstnanci vojenského odvodního oddělení a sanitky. Pracovníci sanitky uvedli, že byli několik hodin zadržováni ve vojenském náborovém středisku. Armáda má přitom vlastní verzi událostí. Při potyčce byli zraněni jak vojáci, tak zdravotníci. Při rvačce byly použity tyče. Bylo zahájeno trestní řízení.

Podle Černěva výbor projednává možnosti, jak se vyhnout podobným skandálům, jako byl ten v Oděse. »Jednou z možností – zatím na úrovni diskuse – je přenést funkce TCC na některé civilní orgány. To znamená, že by se možná vyjmul z ozbrojených sil nebo z ministerstva obrany. Ale je to jedna z možností,« citovala ho agentura RBC-Ukrajina.

Později Černěvův kolega z výboru Fjodor Venyšlavskij v komentáři pro ukrajinskou publikaci Liga.net upřesnil, že tato otázka byla projednávána na chatu výboru, ale nikdy ne oficiálně na jeho zasedání.

Od února 2022 byla na Ukrajině vyhlášena a opakovaně prodloužena všeobecná mobilizace. Orgány země dělají vše pro to, aby se muži v branném věku nevyhýbali službě. Na ukrajinských sociálních sítích pravidelně kolují videa »násilné mobilizace« a konfliktů mezi občany a vojenskými náboráři v různých městech. Zároveň se muži podléhající branné povinnosti snaží jakýmkoli způsobem opustit zemi, přičemž často riskují své životy. Dne 18. května vstoupil na Ukrajině v platnost zákon o zpřísnění mobilizace, který umožní povolat do armády další statisíce Ukrajinců. Po vstupu zákona v platnost se mobilizace zvýšila čtyřnásobně.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy