Home Zahraničí Unijní ministři »identifikovali problém«, munici pro Ukrajinu nemají kde brát

Unijní ministři »identifikovali problém«, munici pro Ukrajinu nemají kde brát

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropské unii může trvat roky, než zavede výrobu munice pro Ukrajinu v požadovaném množství. Uvedl to dnes po zasedání ministrů zahraničí EU šéf polské diplomacie Zbigniew Rau.

Podle něj byl během dnešního jednání projednán estonský návrh na společný nákup munice pro Ukrajinu. Diskuse se nicméně zúžila jen na »identifikaci společného problému, tedy, že vojenská výroba zbraní v EU je nyní v souladu s mírovou dobou«. »A my se zabýváme válkou a poptávka po těchto výrobcích odpovídá požadavkům na vedení války z ukrajinské strany,« uvedl polský ministr.

»Nyní chápeme, že bude trvat nějakou dobu – přinejmenším měsíce, ne-li roky – než se evropské výrobky dostanou na uspokojivou úroveň. Proto jednáme o pořízení potřebného, především munice, ze zemí mimo EU. Ale i takových zdrojů je málo,« vysvětlil Rau.

»Proto zazněla výzva mnoha účastníků, včetně vysoké představitelky (pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku), aby evropské země dynamicky předávaly zbraně, které mají, ukrajinské straně,« uvedl.

Na toto téma podle něj proběhla všeobecná diskuse, která ovšem nikam nevedla. »Problém je diagnostikován, ale konkrétní řešení neexistuje, ačkoli všichni chápou, že je to nutné,« uzavřel šéf polské diplomacie.

Estonsko navrhlo zahájit společné vojenské nákupy pro Ukrajinu podobné vakcínám proti covidu-19 již dříve. Předseda Evropské rady Charles Michel nicméně po posledním summitu EU uvedl, že účastníci summitu nebyli na takovou diskusi připraveni. Šéfové evropských institucí a vedoucí představitelé EU opakovaně konstatovali, že zásoby zbraní společenství pro Ukrajinu vyschly.

(ici, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.