Home Zahraničí USA a EU spolu soupeří v dodávkách zbraní na Ukrajinu?

USA a EU spolu soupeří v dodávkách zbraní na Ukrajinu?

Německý tank Leopard 2 ILUSTRAČNÍ FOTO - wikipedia

Zdá se, že Spojené státy a Evropská unie mezi sebou soupeří o to, kdo pošle více zbraní na Ukrajinu. V pondělí to prohlásil v parlamentu maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničně-ekonomických vztahů Peter Szijjártó.

Euroatlantické společenství podle něj nyní zažívá jakousi »vojenskou psychózu« a poslanci v Bruselu to vnímají jako soutěž o to, kdo předá Ukrajině více zbraní – USA nebo Evropa. Szijjártó přiznal, že je tím šokován, zejména proto, že ozbrojený konflikt probíhá v Evropě a právě Evropa pociťuje všechny jeho negativní důsledky.

»V této válce nemohou být žádní vítězové, pouze poražení,« řekl ministr zahraničí. »A čím déle tato válka trvá, tím více lidí umírá a tím větší zkázu způsobuje«.

V této souvislosti zopakoval, že maďarská vláda se domnívá, že jediným skutečným způsobem řešení konfliktu na Ukrajině je příměří a mírová jednání. Podle něj situaci nevyřeší ani sankce, které škodí více Evropě než Rusku, ani pumpování zbraní na Ukrajinu. »Lidské životy lze zachránit pouze nastolením míru,« řekl Szijjártó.

(jb, TASS)