Home Zahraničí USA a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72 pro Ukrajinu

USA a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72 pro Ukrajinu

T-72M4CZ ILUSTRAČNÍ FOTO – wikipedia

Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Dnes to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).

Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Prvních 26 strojů by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku.

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jiřího Táborského český úřad jednání zaštiťoval v roli koordinátora a zprostředkovatele. ČTK mluvčí sdělil, že Česká republika se na transakci finančně nepodílí.

»Spolupráce vznikla na základě šesti jednání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny, srpnové dárcovské konference v Kodani a zářijového setkání národních zástupců pro vyzbrojování,« uvedla ve společném prohlášení ministerstva obrany USA, Česka a Nizozemska. »Každopádně jde o obrovský úspěch mezinárodních jednání s cílem pomoci Ukrajině,« dodal Táborský.

Která česká firma tanky na Ukrajinu dodá, úřady nezveřejnily. Podle informací ČTK bude do kontraktu zapojen holding Czechoslovak Group (CSG).

Dnes oznámená americká pomoc Ukrajině zahrnuje kromě financování obnovy 45 českých tanků také například zakázku na 1100 kusů létající munice Phoenix Ghost, tedy dronů, které po dopadu na cíl explodují, 40 vojenských motorových člunů a další položky, uvedl Pentagon.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here