Home Zahraničí USA by měly opustit Sýrii samy, než budou donuceny odejít

USA by měly opustit Sýrii samy, než budou donuceny odejít

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Syrský ministr zahraničí Fajsal Mekdád vyzval Spojené státy, aby stáhly své jednotky z území jeho země dříve, než k tomu budou donuceny. Mekdád vystoupil v Teheránu na společné tiskové konferenci se svým íránským protějškem Hoseinem Amirem Abdollahianem, kterou vysílal syrský televizní kanál Al Ikhbaria.

»Neustále říkáme Američanům, kteří denně páchají zločiny proti syrskému lidu, že to tak nemůže pokračovat. Americkému Kongresu a všem, kdo podporují tuto americkou agresi proti Sýrii, která dosahuje úrovně válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, říkáme, že syrský lid to nebude donekonečna tolerovat. Říkáme, že by bylo lepší, kdyby americká armáda opustila syrské území dříve, než bude donucena odejít,« řekl Mekdád.

Syrský ministr zahraničí zdůraznil, že vojenská přítomnost USA v jeho zemi je nezákonná, protože »Sýrie o ni nežádala«, a je zaměřena na podporu činnosti teroristických skupin, oslabení syrského státu a »zabránění jakémukoli řešení syrského problému«.

Zejména uvedl, že USA udržují svou přítomnost v oblasti al-Tanf na křižovatce hranic Sýrie, Iráku a Jordánska s cílem zabránit spolupráci mezi těmito zeměmi a přeměnit oblast v baštu teroristů. Mekdád navíc nevidí žádný rozdíl mezi akcemi teroristické skupiny Islámský stát, Izraele, USA a řady západních zemí vůči Sýrii, neboť všechny se podílejí na páchání zločinů proti syrskému lidu.

Mekdád dodal, že Damašek rovněž požaduje stažení sil mezinárodní protiteroristické koalice vedené Washingtonem ze syrského území, neboť tato koalice »slouží výhradně cílům Izraele a USA«.

Velkou část syrských provincií Hasaka, Dajr az-Zaur a Rakka, které se nacházejí na východě a severovýchodě země, v současnosti kontrolují Spojenými státy podporované kurdské Syrské demokratické síly (SDF). Od roku 2015 zřídilo americké velení v této oblasti devět vojenských základen. Na konci roku 2019 schválil tehdejší americký prezident Donald Trump plán, podle kterého by v Sýrii zůstalo několik stovek amerických vojáků. Jedním z jejich hlavních úkolů bylo zajistit kontrolu ropných polí na severovýchodě a východě země. Damašek považuje americkou vojenskou přítomnost na syrském území za nezákonnou okupaci.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here