Home Zahraničí USA chtějí po Turecku platby i za nepředané letouny F-35

USA chtějí po Turecku platby i za nepředané letouny F-35

F-35a FOTO - pixabay

Spojené státy požadují po Turecku dodatečné platby za skladování a údržbu šesti amerických stíhacích letounů páté generace F-35A Lightning II, které nebyly republice předány po jejím rozhodnutí zakoupit ruské protiletadlové raketové systémy S-400. Informoval o tom list Aydınlık.

»Jak informovaly noviny Sabah na konci roku 2022, USA požadují po Turecku peníze za hangár a náklady na jeho údržbu a udržování. USA rovněž požadují po Turecku další platby a tvrdí, že došlo k narušení dodavatelského řetězce F-35 a ke zvýšení nákladů kvůli vyloučení tureckých společností podílejících se na výrobě z programu,« poznamenal Aydınlık.

Již dříve náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová v rozhovoru pro CNN Türk uvedla, že Washington je připraven vrátit Ankaru do programu F-35, pokud se podaří vyřešit problém s ruskými protiletadlovými raketovými systémy S-400, které Ankara zakoupila.

Turecko bylo z programu F-35 vyloučeno v roce 2019 poté, co si pořídilo S-400. Pro tyto letouny vyrábělo některé komponenty, trupové prvky a některé systémy.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here