Home Zahraničí USA hrozí ekonomická katastrofa, pokud se nezvýší dluhový strop

USA hrozí ekonomická katastrofa, pokud se nezvýší dluhový strop

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Spojené státy čeká ekonomická a finanční katastrofa, pokud nebude přijato rozhodnutí o zvýšení stropu státního dluhu. Řekla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru pro televizní stanici ABC.

»Amerika od roku 1789 vždy platila své dluhy. Pokud tak neučiní, povede to k hospodářské a finanční katastrofě. Každý zodpovědný kongresman by měl souhlasit se zvýšením stropu státního dluhu. Není o čem vyjednávat. Kongres musí projevit odpovědnost a udělat to znovu,« řekla.

Americké ministerstvo financí zahájilo 19. ledna mimořádná opatření, aby se vyhnulo platební neschopnosti dosažením výpůjčního limitu, který je v současnosti stanoven na 31,4 bilionu dolarů. Jedná se o upuštění od řady kategorií rozpočtových výdajů, které lze odložit na pozdější dobu. Yellenová vyzvala Kongres, aby »neprodleně« jednal, pokud jde o dohodu o zvýšení stropu amerického státního dluhu nebo o jeho pozastavení. Podle šéfky ministerstva financí je to nutné, aby nebyla podkopána důvěryhodnost USA a jejich úvěruschopnost. Již dříve Yellenová uvedla, že hotovost, která je k dispozici, by s ohledem na mimořádná opatření měla vystačit do začátku června.

Strop, který byl poprvé uzákoněn Kongresem v roce 1917, brání ministerstvu financí vydávat nové státní dluhopisy na financování vládních operací po dosažení určité výše státního dluhu nebo po uplynutí určitého data. Překročení limitu znamená, že je ohrožena schopnost federální vlády provádět mnoho běžných rozpočtových plateb, včetně úhrady různých sociálních výdajů. Navíc by mohla být vážně ohrožena schopnost státu splácet dluhy a úroky z již vzniklých závazků.

Skeptická vůči zvyšování limitu státního dluhu je tradičně Republikánská strana, která v současnosti ovládá Sněmovnu reprezentantů.

(ici, TASS)