Home Zahraničí USA mění Tchaj-wan v »sud střelného prachu«

USA mění Tchaj-wan v »sud střelného prachu«

Zástupci různých skupin a sektorů na Tchaj-wanu protestují proti prodeji amerických zbraní na Tchaj-wan v Tchaj-peji. FOTO - CFP

Pevninská Čína se vždy stavěla proti prodeji zbraní ze strany USA do oblasti Tchaj-wanu, protože to vážně porušuje zásadu jedné Číny a ustanovení tří společných čínsko-amerických komuniké, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning.

V poslední době USA a oblast Tchaj-wanu posilují své vojenské vazby a skupina pětadvaceti amerických obchodníků se zbraněmi navštívila Tchaj-wan, aby uspořádala »obranné fórum« s orgány Demokratické pokrokové strany (DPP), což opět ukazuje, že USA mění Tchaj-wan v »sud střelného prachu« a obětí jsou krajané na Tchaj-wanu, uvedla Mao.

»V tomto ohledu je postoj našich krajanů na Tchaj-wanu velmi jasný,« řekla Mao a poznamenala, že zástupci různých sektorů a skupin na Tchaj-wanu skandovali poblíž místa konání fóra hesla proti »získávání podpory USA pro nezávislost, přivádění vlka do domu« a vyzývali k »jedné Číně napříč Tchajwanským průlivem a míru v Tchajwanském průlivu«.

Orgány DPP by podle ní měly naslouchat hlasům tchajwanských krajanů a okamžitě přestat zaprodávat základní zájmy tchajwanských krajanů pro své vlastní sobecké zájmy.

Mluvčí vyzvala americkou stranu, aby zastavila prodej zbraní Tchaj-wanu a vojenské kontakty s ním a přestala vytvářet faktory, které by mohly vést k napětí v Tchajwanském průlivu.

Mao přislíbila, že všechny vnější síly, které zasahují do vnitřních záležitostí Číny a podkopávají mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu, musí nést odpovědnost a zaplatit za své nesprávné jednání.

(pr)