ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Ministerstvo obrany USA plánuje poslat desítky tisíc dělostřeleckých granátů ráže 155 mm z nouzových zásob, které byly původně určeny pro Ukrajinu. Informoval o tom portál Axios s odvoláním na zdroje z řad izraelských představitelů.

Podle amerických představitelů nebude mít přesměrování střel přímý dopad na schopnosti AFU na frontě. Není však jasné, zda budou USA schopny poskytnout Ukrajině potřebnou pomoc, pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem vyostří a rozšíří do oblasti Blízkého východu, uvedli.

Od začátku roku 2023 začaly USA stahovat 155mm dělostřelecké granáty ze svých muničních zásob v Izraeli pro přesun na Ukrajinu, uvedl portál. Munice určená pro Ukrajinu tak byla součástí amerických zásob zbraní uložených v Izraeli v rámci dohody mezi zeměmi.

Po útoku Hamásu 7. října Izraelské obranné síly (IDF) a izraelské ministerstvo obrany informovaly americkou stranu, že naléhavě potřebují dělostřelecké granáty pro přípravu pozemní operace v Gaze a pro případ možné eskalace konfliktu s libanonskou šíitskou skupinou Hizballáh, upřesnili izraelští představitelé. Seznam potřeb zahrnoval dříve zabavené 155mm granáty.

Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila 7. října poté, co bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamas pronikli z pásma Gazy do Izraele. Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a zahájil údery proti němu a proti částem Libanonu a Sýrie. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here