Zákonodárci v USA požadují, aby jaderné zbraně ovládali lidé, ne AI

Kongresman Ted Lew navrhl legislativní úpravu, která by zajistila, že americký jaderný arzenál zůstane pod kontrolou člověka, nikoli umělé inteligence (AI). Informovala o tom ve středu stanice Fox News.

Novela podle něj požaduje, aby Pentagon vytvořil systém, který by zajistil »významnou lidskou kontrolu pro vypuštění jakékoli jaderné zbraně«. Jak podotýká zákonodárce, jsou to právě lidé, kdo by měl mít poslední slovo při rozhodování o vypuštění zbraně a výběru cíle. Umělou inteligenci lze použít pouze k rychlému vyhodnocení dat a vývoji možností pro armádu.

Novela byla podpořena zákonodárci z republikánské i demokratické strany, což naznačuje zvýšené obavy o roli umělé inteligence v životech lidí. Podle kanálu se příští týden uskuteční diskuse o možných změnách zákona o rozpočtových prostředcích NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2024.

Spojené státy v únoru přijaly a vydaly politickou deklaraci »o odpovědném vojenském použití« umělé inteligence a autonomních systémů. Jak tehdy americké ministerstvo zahraničí uznalo, tento dokument se skládá z řady zásad, které Washingtonu neukládají žádné právní závazky. Administrativa zamýšlela deklaraci pomoci vybudovat »mezinárodní konsensus« o tom, jak by armáda měla při svých operacích zodpovědně využívat AI a autonomní systémy. Již dříve americký podnikatel Elon Musk řekl, že rozvoj AI může ohrozit zkázu lidstva. Musk také věří, že pokrok v technologii by mohl vést k tomu, že AI bude rozhodovat za lidi, kteří ji nemohou vypnout. 

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy