Home Zahraničí USA s dodávkou raket ATACMS na Ukrajinu nespěchají

USA s dodávkou raket ATACMS na Ukrajinu nespěchají

FOTO - wikipedia

Washington zatím nemá v plánu dodat Ukrajině armádní taktické raketové systémy (ATACMS), uvedl deník The Washington Post s odvoláním na americké představitele.

Podle těchto představitelů »Bidenova administrativa přinejmenším prozatím trvá na svém odmítnutí poslat Ukrajině armádní rakety dlouhého doletu navzdory rostoucímu tlaku amerických zákonodárců a prosbám vlády« v Kyjevě.

Noviny zdůraznily, že »zklamání z pomalého tempa ukrajinské protiofenzívy proti zakořeněným ruským silám a nově nejednoznačný tón prezidenta Bidena vedly k rozšířeným spekulacím, že rakety budou brzy následovat cestu, kterou se vydaly jiné americké zbraňové systémy«.

Představitelé americké obrany a administrativy obeznámení s touto problematikou však listu sdělili, že »již několik měsíců nedošlo k žádné změně v politice USA ani k žádné věcné diskusi o této otázce«. Podle těchto úředníků se Pentagon domnívá, že Kyjev »má jiné, naléhavější potřeby než ATACMS, a obává se, že vyslání dostatečného množství na Ukrajinu, které by mělo význam na bojišti, by vážně snížilo připravenost USA na další možné konflikty«.

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan dříve uvedl, že Washington s Kyjevem o možných dodávkách ATACMS jedná, ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here