USA zvedají výdaje na zbrojení o desetinu

Americký prezident Joe Biden podepsal rozpočtový zákon na rok 2023, který počítá s navýšením výdajů na obranu o zhruba deset procent, píše agentura AP.

Celková výše výdajů činí 1,7 bilionu dolarů (přibližně 39 bilionů korun), informoval Bílý dům. Na obranu má jít 858 miliard USD, což je o desetinu víc než letos. Na další domácí výdaje půjde 772,5 mld. USD, což je meziroční nárůst o šest procent. Zhruba 45 mld. USD je vyčleněno na pomoc Ukrajině a státům Severoatlantické aliance. To je více, než kolik původně navrhovala Bidenova administrativa.

Zákon v uplynulých týdnech schválily obě komory Kongresu. V Senátu pro něj hlasovala i řada republikánů, ve Sněmovně reprezentantů pak zákonodárci hlasovali více po stranické linii. Šéf republikánů v dolní komoře parlamentu Kevin McCarthy označil zákon za »obludnost«. Podle něj počítá s příliš vysokými výdaji a současně vyčleňuje jen malé prostředky na potírání nelegální migrace a pašování drog. Vládní demokraté naopak vyzdvihovali větší výdaje na pomoc chudým studentům či na prevenci proti drogám.

(ici, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. otrokářký,rasisticko nacionální a postmnichovský “eliti”….
    Тамара Миансарова – “Пусть всегда будет солнце”

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy