V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici rekordních více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

NHS v Anglii uvedl, že na zahájení běžné či plánované nemocniční léčby ke konci října čekalo 7,2 milionu lidí. Je to nejvíce od roku 2007, odkdy britské zdravotnictví takovéto statistiky eviduje. V září letošního roku byl počet čekajících pacientů 7,1 milionu. Narůstá také množství pacientů čekajících na léčbu více než rok – v Anglii jich je nyní zhruba 410 000, což oproti září představuje nárůst o zhruba 5000.

Čeká se i na JIP

Nejhorší výsledek eviduje NHS také z hlediska čekací doby na jednotkách intenzivní péče. Jen pro 68,9 procenta tamních pacientů se našlo nemocniční lůžko do stanovené lhůty čtyř hodin, což je rovněž nejméně za dobu měření. Kolem deseti procent pacientů čeká na lůžko na JIP déle než 12 hodin, přičemž jen za letošek bylo takových případů více než v posledních deseti letech, uvedla stanice BBC.

Britský státní zdravotnický systém (NHS) je podle expertů chronicky podfinancovaný a trpí nedostatkem personálu. Jenom v Anglii chybí více než 10 500 lékařů. Britští zdravotníci ohlásili na tento měsíc stávky za zvýšení platů. Britská média uvedla, že vláda zvažuje dočasně nasadit vojáky, kteří by se mohli chopit například řízení sanitek.

Odborná společnost Nuffield Trust koncem listopadu uvedla, že v Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů, zejména ze zemí Evropské unie. Systém se potýká především s nedostatkem anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy