ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Úřad pro radiační bezpečnost Západní Austrálie zahájil koordinované pátrání po radioaktivní kapsli ztracené v poušti na západě kontinentu. Agentura to uvedla v úterním prohlášení.

V prohlášení se uvádí, že chybějící kapsle obsahuje »radioaktivní cesium-137, nesmí se ho dotýkat, sbírat ho nebo jakkoliv s ním manipulovat«, protože by mohl být velmi nebezpečný. »Rada koordinuje pátrání se státními hasiči a záchrannou službou,« upozornila agentura. Rovněž upřesnila, že úřady ani zástupci těžebního koncernu Rio Tinto, který kapsli ztratil, zatím přesně nevědí, kde a kdy se ztratila. Předpokládá se, že mezi 12. a 16. lednem vypadla z nákladního auta, které převáželo důlní zařízení ze severovýchodního předměstí Perthu do dolů v Newmanu. Silnice k dolům je dlouhá 1400 km a vede převážně pouštními oblastmi, ale její části protínají hranice kompaktních domorodých komunit.

O ztrátě informovalo vedení společnosti až 25. ledna, kdy uvedlo, že kapsle o průměru šest mm a výšce osm mm se při přepravě nacházela v kontejneru a vlivem vibrací z ní vypadl šroub, který způsobil, že vzniklým otvorem propadl malý radioaktivní prvek. Společnost Rio Tinto se za incident omluvila a přislíbila interní vyšetřování.

Hlavní lékař Západní Austrálie Andrew Robertson uvedl, že kapsle vyzařuje stejné množství záření jako 10 rentgenových vyšetření každou hodinu. »To je docela velká dávka záření,« konstatoval.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here