Home Zahraničí V blízkosti poškození Nord Streamu strávila sedm dní loď plující pod řeckou vlajkou

V blízkosti poškození Nord Streamu strávila sedm dní loď plující pod řeckou vlajkou

Tanker Minerva Julie ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons/Alfvanbeem

Mezi 6. a 12. zářím 2022 tanker Minerva Julie plující pod řeckou vlajkou nečinně stál poblíž místa sabotážního útoku z 26. září, jehož terčem bylo potrubí Nord Stream, uvedl list Business Insider.

Podle zprávy objev učinil dánský analytik otevřených zdrojů Oliver Alexander.

Když se na majitele tankeru obrátili novináři listu, uvedl, že loď v té době čekala na pokyny k další plavbě.

Tanker vyplul z Rotterdamu. Po sedmidenní pauze zamířil nejprve do estonského Tallinnu a poté do druhého největšího ruského města Petrohradu.

Podle zprávy, i když plavidlo nemá žádný vztah k destrukci potrubí, může jeho posádka vyšetřovatelům poskytnout cenné informace.

V úterý deník New York Times s odvoláním na americké představitele uvedl, že sabotážní útok na plynovody mohla spáchat »proukrajinská skupina«, která jednala bez vědomí amerických úřadů. Deník Zeit napsal, že němečtí vyšetřovatelé identifikovali plavidlo, které sabotéři použili. Společnost, která si ji pronajala, údajně patřila ukrajinským občanům a byla registrována v Polsku. Německý úřad spolkového prokurátora sdělil agentuře TASS, že plavidlo, které se údajně podílelo na výbuchu, bylo prohledáno 18. a 20. ledna.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tyto zprávy za »nesouvislé bláboly«. Dodal, že pokusy zablokovat objektivní a nezaujaté vyšetřování této kauzy nezůstanou bez odezvy.

Dne 27. září 2022 společnost Nord Stream AG oznámila bezprecedentní poškození, ke kterému došlo den předtím na třech řetězcích plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Dne 26. září 2022 zaznamenali švédští seismologové dva výbuchy na trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura následně zahájila trestní řízení na základě obvinění z mezinárodního terorismu.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.