Home Zahraničí V bojích v súdánském hlavním městě bylo použito těžké dělostřelectvo a letectvo

V bojích v súdánském hlavním městě bylo použito těžké dělostřelectvo a letectvo

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Boje v súdánském hlavním městě pokračují, strany používají těžké dělostřelectvo a letectvo. Na úterním brífinku to uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric.

»Boje v Chartúmu pokračují za použití těžkého dělostřelectva, letadel a ručních zbraní. To vytváří mimořádně nebezpečnou situaci pro civilisty, diplomatický personál a humanitární pracovníky,« řekl.

Dujarric dodal, že OSN zatím neobdržela potvrzení o zahájení případné 24hodinové humanitární přestávky. »Jsme v kontaktu s našimi pracovníky. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k přerušení bojů,« řekl.

Situace v Súdánu se vyhrotila kvůli neshodám mezi velitelem súdánské armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a velitelem sil rychlé reakce Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), který je v radě jeho zástupcem. Dne 15. dubna vypukly mezi oběma subjekty střety poblíž vojenské základny ve městě Merowe a v Chartúmu. Podle posledních údajů bylo od začátku bojů v republice zabito více než 180 lidí a přes 1800 jich bylo zraněno.

(jb, TASS)