Home Zahraničí V Bratislavě narazilo auto do skupiny lidí, pět lidí zemřelo, další se zranili

V Bratislavě narazilo auto do skupiny lidí, pět lidí zemřelo, další se zranili

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZUJEME

Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři lidé zemřeli na místě a podle dnešní informace policie v nemocnici později zraněním podlehla 21letá dívka. Řidiči vozidla, které ve velké rychlosti narazilo do skupiny lidí, policisté naměřili 1,6 promile alkoholu, řekl novinářům policejní prezident Štefan Hamran. Policisté dnes informovali, že v případu zahájili stíhání kvůli usmrcení; pachateli hrozí až 12 let vězení. 

Hasiči uvedli, že na místě vyprošťovali osoby z vozidla i zpod něj. Na zastávce bylo podle hasičského sboru v době tragédie vícero osob.

Řidiče, jenž byl ve vozidle spolu s opilým spolujezdcem, policie zadržela. Podle Hamrana vystupoval agresivně vůči policistům i zdravotníkům. Šéf policie uvedl, že na místě nehody nejsou zřejmé stopy po brzdění. Incident zachytila bezpečnostní kamera. Podle nahrávky, kterou zveřejnila slovenská média, auto narazilo do skupiny lidí ve vysoké rychlosti.

Slovenská média informovala, že zadržený řidič je generálním sekretářem Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Podle televize Markíza byl ve voze i jeho syn, který je zase kontrolorem ve zmíněné instituci, jež v minulosti vystupovala pod názvem Slovenská federace neslyšících sportovců.

Ministr vnitra Roman Mikulec řekl, že mezi oběťmi jsou mladí lidé, někteří z nich podle něj měli měli dnes poprvé nastoupit na vysokou školu.

Tragédie se stala zhruba půl druhé hodiny před půlnocí na vytížené autobusové zastávce, ze které spoje MHD pokračují například na největší bratislavské sídliště Petržalka či do studentského městečka v Mlynské dolině. Zastávka se nachází u čtyřproudové silnice v mírné levotočivé zatáčce. Místo nehody a jeho bezprostřední okolí policie uzavřela.

Soustrast pozůstalým vyjádřili vrcholní slověnští politici. Premiér Eduard Heger stejně jako prezidentka Zuzana Čaputová zároveň zdůraznili že alkohol za volant nepatří.

Hamran řekl, že policie bude usilovat o zpřísnění postihů pro osoby řídící pod vlivem alkoholu. Řízení motorových vozidel s více než jedním promile alkoholu je v zemi trestným činem; provinilci ovšem podle dostupných informací obvykle nekončí ve vězení a z trestního řízení vyváznou s podmínkou nebo peněžitým trestem. Zatím není známo, zda policie bude nedělní případ posuzovat jako některý z přísněji trestaných skutků.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na nehodu ohlásil, že navrhne, aby do budoucna propadlo ve prospěch státu vozidlo, u jehož řidiče se v krvi zjistí více než jedno promile alkoholu.

(jb, čtk)