Home Zahraničí V Británii bude tři týdny zakázáno mýt auta a zalévat zahrady

V Británii bude tři týdny zakázáno mýt auta a zalévat zahrady

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V částech Británie začíná dnes v 18.00 SELČ platit omezení na využívání pitné vody. Vyhlásila jej vodárenská společnost Southern Water kvůli přetrvávajícímu suchu, které podle meteorologů v nejbližších týdnech neodezní. Lidé nebudou moci pitnou vodou mýt auta, zalévat zahradu ani plnit bazény či brouzdaliště, napsal web stanice Sky News. Společnost Southern Water neuvedla, jak dlouho bude omezení platit, očekává, že to bude zhruba tři týdny.

Nařízení bude platit na jihoanglickém ostrově Isle of Wight a v hrabství Hampshire. Společnost South East Water zavede obdobné omezení v Kentu a Sussexu, kde postihne asi dva miliony lidí, od 12. srpna. Ve Walesu začne takzvaný »hadicový zákaz« platit od 19. srpna.

V Anglii byl podle meteorologů letošní červenec nejsušší od roku 1935. Ve většině anglických řek je málo vody, což má dopad na zemědělství i přírodu. V jihovýchodní Anglii letos v červenci spadlo pouhých pět milimetrů srážek, průměr pro celou Anglii je 23,1 milimetru.

»Budeme situaci důkladně monitorovat. Bude to záviset na dešti a hladinách řek,« uvedla Alison Hoylová, ředitelka Southern Water. »Průtok v řekách je teď zhruba o čtvrtinu nižší, než by v této části roku měl být,« dodala s odkazem na řeky Test a Itchen, které jsou obě významným zdrojem vody v hrabství Hamsphire.

Společnosti, které spravují vodovodní potrubí, se v červenci staly terčem kritiky regulačního úřadu Ofwat, jelikož podle něj nedělají dost pro opravu potrubí. »V příštích deseti letech je třeba investovat až 20 miliard liber (asi 581 miliard korun) do oprav, abychom se vyhnuli tomu, že budou v budoucnu lidé stát během vln veder fronty na balenou vodu,« uvedl úřad podle zpravodajského serveru iNews.

(čtk)

Předchozí článekSčítání 2021 ukázalo, kde bydlíme. Kolik je bezdomovců, ale nevíme
Další článekProč nás Rusko prostě rovnou nezařízlo?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here