Home Zahraničí V Británii stávkuje 70 000 zaměstnanců univerzit, chystají se ještě větší akce

V Británii stávkuje 70 000 zaměstnanců univerzit, chystají se ještě větší akce

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Až dvěma a půl milionu britských studentů hrozí narušení výuky kvůli dnešní stávce více než 70 000 pracovníků britských univerzit a vyšších škol za lepší platové, důchodové a pracovní podmínky. Stávka má pokračovat 25. a 30. listopadu. Podle listu The Guardian jde o největší stávku v dějinách britského vyššího školství.

Do stávky se zapojili přednášející, knihovníci i vysokoškolští výzkumníci na 150 univerzitách. Na 19 univerzitách se připojili také školníci, uklízečky, bezpečnostní pracovníci a zaměstnanci v kuchyních. Podle odborového svazu univerzit a vysokých škol UCU stávka celý sektor ochromí.

»Zaměstnanci jsou vyhořelí, ale bojují a zastaví chod celého sektoru,« uvedla generální tajemnice UCU Jo Gradyová, která varovala před »ještě většími akcemi« v příštím roce, pokud zaměstnavatelé nepřijdou s lepší nabídkou.

»Prorektoři si za to můžou sami. Jejich žalostné vedení vedlo k největšímu hlasování o stávce v historii našeho sektoru. Studenti stojí na straně zaměstnanců, protože vědí, že takhle to dál nejde,« dodala.

Mezi požadavky UCU patří zvýšení platů o tři procenta. Pokud jde o důchody, UCU chce, aby zaměstnavatelé zrušili škrty zavedené v letošním roce, které podle odborů povedou k tomu, že průměrný člen přijde přibližně o 35 procent svého budoucího příjmu v důchodu.

Podle náměstka ministra pro vyšší vzdělávání Roberta Halfona je krajním zklamáním, že studenti, jejichž výuka už utrpěla během pandemie, musí zažívat další narušení svého vzdělávání kvůli stávce.

Viceprezidentka Národního odborového svazu studentů pro vyšší vzdělávání Chloe Fieldová nicméně uvedla, že studenti své přednášející podporují. »Vždycky jsme jasně říkali, že pracovní podmínky zaměstnanců jsou v přímé úměře se vzdělávacími podmínkami studentů. Obojí je více než deset let ohrožené útoky sektoru, který staví zisky nad vzdělávání,« řekla Fieldová.

(jb, čtk)

Předchozí článekSvátky na dluh jsou rizikem, lidé si letos berou půjčky spíše na nezbytné výdaje
Další článekCeny paliv budou do konce listopadu dál klesat

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here